| |

Elektrická gitara

Ak sa na to pozrieme z praktického hľadiska, tak elektrickú (elektrofonickú) gitaru nevynašiel nikto 🙂 Dá sa povedať, že tento nástroj sa postupne vyvinul na základe rôznych pokusov, častokrát aj nie gitarovými hráčmi ale na základe spolupráce hudobníkov, nástrojárov a inžinierov. Kolískou týchto prvých pokusov boli USA v 30 – 40-tich rokoch 20 storočia.

Všetci títo ľudia sa snažili vyrobiť nástroj – gitaru, ktorá by bola hlasnejšia ako akustická gitara. Zo začiatku im išlo o to, aby bola ale zvukovo rovnaká ako akustická gitara, čo sa však zanedlho zmenilo. Zo začiatku sa to riešilo mechanickými metódami rôznymi rezonátormi (rezonátorové gitary).

Toto ale nestačilo, jednak rezonátory dosť pozmeňovali zvukový charakter nástroja a okrem toho, zosilenie nebolo dostatočné s vývojom doby (koncerty vo väčších sálach a priestranstvách). S vývojom elektrotechniky sa do popredia dostali elektromagnetické snímače (menič) a zanedlho bolo jasné, že toto bude cesta do budúcnosti. Prvý, kto realizoval tento spôsob ozvučenia bol Rickenbacker.

Takéto snímače boli úspešne používané aj na havajských gitarách. Zanedlho sa pristúpilo k ozvučeniu aj klasických španielskych gitár. Kôli určitým zvukovo-akustickým problémom a aj s praktického hľadiska bol zanedlho dutý korpus (telo) nahradené plným drevom (doskou).

havajská Lab Steel gitara

Medzi prvými, ktorí realizovali gitaru so snímačmi na plnom (nie dutom) dreve boli Les Paul, Paul Bigsby, Merle Travis a Leo Fender. Plný korpus obmedzil interferenciu zvuku strún a zjednodušil výrobu takéhoto nástroja. Prvé nástroje týchto výrobcov – tvorcov vydláždili cestu elektrickej gitare ako ju poznáme dnes. Prvými priekopníkmi a výrobcami elektrofonických gitár boli firmy Fender a Gibson.

Gitara typu Fender Broadcaster

Gitara typu Fender Telecaster

Gitara typu Fender Stratocaster

Gitara typu Gibson Les Paul

Gitara typu Gibson SG

*

Zoznam sekcií k elektrickej gitare

https://mojagitara.com/tag/fender/

https://mojagitara.com/tag/gibson/

https://mojagitara.com/tag/ibanez/

https://mojagitara.com/tag/epiphone/

Ďalšie témy k elektrickej (elektrofonickej) gitare

https://mojagitara.com/elektricke-gitary-avalanche/

https://mojagitara.com/elektricke-gitary-b-c-rich/

https://mojagitara.com/elektricke-gitary-bigsby-travis/

https://mojagitara.com/elektricke-gitary-esp-ltd/

https://mojagitara.com/elektricke-gitary-fender/

https://mojagitara.com/elektricke-gitary-fokus/

https://mojagitara.com/elektricke-gitary-framus/

https://mojagitara.com/elektricke-gitary-gibson/

https://mojagitara.com/elektricke-gitary-hohner/

https://mojagitara.com/elektricke-gitary-ibanez/

https://mojagitara.com/elektricke-gitary-jackson/

https://mojagitara.com/elektricke-gitary-peavey/

https://mojagitara.com/elektricke-gitary-schecter/

https://mojagitara.com/elektricke-gitary-stagg/

https://mojagitara.com/elektricke-gitary-sx/

https://mojagitara.com/elektricke-gitary-tenson/

https://mojagitara.com/elektricke-gitary-time/

https://mojagitara.com/elektricke-gitary-vgs/

*

Video – Prvotný (základný) popis elektrickej gitary

*

Z histórie firmy Fender, nájdete niečo aj tu: http://frontman.cz/fender-history-sexi-tvary-a-stratosfera

Ďalšie zaujímavé linky:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Fender_Stratocaster

https://sk.wikipedia.org/wiki/Gibson_Les_Paul

https://sk.wikipedia.org/wiki/PRS_Guitars

https://en.wikipedia.org/wiki/Ibanez

*

Každá elektrická gitara môže rovnaké zapojenie elektroniky interpretovať trocha inak. Tá,  ktorá sa montuje dlhé roky do značkových gitár (napr. : Stratocaster, Telecaster, LesPaul),  dodáva týmto gitarám jedinečný, nezameniteľný zvuk. Typicky zvuk gitár Fender Stratocaster  vyplýva zo spôsobu použitia troch snímačov napojených na 5-polohový prepínač,  ktorých možnosti robia svoj špecifický zvuk, kde hlasitosť je ovládaná jedným potenciometrom. Zapojenie  Gibson Les Paul  pochádza zo spôsobu troj-polohového prepínača, kde každý z humbuckerov má svoj vlastný potenciometer na hlasitosť a tónovú clonu. Veľa ďalších vlastností elektrických gitár môže viac alebo menej ovplyvniť zvukové vlastnosti nástroja, ktoré elektronika samozrejme neovplyvní. Ako napríklad snímače upevnené na pickguarde, alebo priamo na telo gitary a mnoho iných.

*

Elektronika a súčiastky v elektrickej gitare

Základná elektronika v elektrickej gitare sa skladá z nasledovných súčastí:

Prepínače2,3, 4 a 5 polohové prepínače, bežné mini prepínače, Push / pull prepínače s potenciometrom, Posuvné spínače, Multifunkčné potenciometre.

SnímačeSingle snímač (jedno-cievkový SC), Humbucker (dvoj-cievkový H resp. HB), Mini-humbucker, piezo-snímač, mikrofonický snímač.

Potenciometer hlasitostilineárny alebo logaritmický potenciometer s rozdielnymi odpormi najčastejšie (250K, 500K, 1meg a iné) a veľkosťou (mini alebo štandard).

Potenciometer tónovej clonylineárny alebo logaritmický potenciometer, s rozdielnymi odpormi najčastejšie (250K, 500K, 1meg a iné) a veľkosťou (mini alebo štandard), rôzna kapacita kondenzátora.

Výstupný konektor – jack alebo XLR konektor v mono alebo stereo prevedení.

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *