|

Elektrické gitary – Gibson

Hľadanie spôsobu, ako zosilniť zvuk gitary (ale všeobecne rôznych iných nástrojov) malo svoje dobové opodstatnenie. V 30-tich rokoch 19. stor. začali niektorí hráči na gitaru experimentovať so zosilnením zvuku, pre potreby ozvučenia nástroja pri väčších pódiách, kluboch a vôbec priestoroch, kde účinkovali. A preto bez ohľadu na obľubu gitár typu Lap Steel (Steel gitary, ozvučené havajské gitary) začali niektorí výrobcovia vyvíjať a testovať akustické nástroje s elektromagnetickým snímačom.

Medzi prvé takéto nástroje uvedené na trh v USA bol Electro Spanish (1932) avšak z hľadiska komerčného predaja sa predalo len málo kusov. Priebežne nasledovali Dobro a National.

Electro Spanish

Dobro

National

Konkrétne Gibson sa dopracoval k novému elektrofonickému nástroju – gitare v roku 1935. Modelom ES-150 zahájil výrobu jeho prvej „elektrickej španielskej gitary“ aj keď pojem „španielska“ (tvarovo) takúto gitaru moc nevystihuje.

Gibson ES-150

Z geniálnej spolupráce firmy Gibson a hudobníka Les Paula vznikol legendárny nástroj Gibson Les Paul. Prvá takáto gitara bola na trhu v roku 1952 a uchvátila svet. Ale kým Gibson LP dospel do podoby ako ho poznáme dnes prešiel prvotným vývojom.

Celé to vzniklo s praktickej potreby aby ho poslucháči lepšie počuli. Na toto akustický nástroj bohužiaľ už nestačil. A tak si Les Paul do svojej gitary namontoval snímač s gramofónu a pod struny zasunul telefónny mikrofón a takto upravený nástroj zapojil do rádia.

A pomohol si! Toto ho posunulo k skonštruovaniu elektrickej (elektrofonickej) gitary s masívnym telom. Išlo o to dosiahnuť zosilneného zvuku, ktorý by čo najpresnejšie reprodukoval zvuk a predlžoval doznenie (sustain) celého signálu – zvuku. Pre tento účel vypchával duté telá gitár rôznymi materiálmi, handrami atp. V roku 1941 Les Paul priniesol svoj experimentálny nástroj Les Log do spoločnosti Gibson.

Les Paulov Les Log

Začiatkom 50-tich rokov 19.stor. bol tlak zo strany firmy Fender kôli inováciam na spoločnosť Gibson už veľký a tak viac menej konzervatívny Gibson bol donútený tiež inovovať. S toho vznikla spolupráca firmy Gibson a gitaristu Les Paula, ktorý bol jedným z najlepších komerčných gitaristov tej doby. Dizajn nástrojov zodpovedal tradícii Gibson (výrazne vykrojená vrchná dosta, symetrická hlava, vrchné klenutie tela, lepený krk). Jednou s inovácií bol model Gibson Gold Top.

Gibson Gold Top

Rok 1958 je rokom, kedy bol model Gibson Les Paul Gold (Gold Top) nahradený novým modelom Štandard (Standard). V podstate išlo u tú istú gitaru, ktorá mala konzervatívnejší a v určitom ohľade aj „ľúbivejší“ vzhľad „sumburst„. Táto zmene (úprava) zvýraznila javorové drevo vrchnej dosky, častokrát s rôznymi odtieňmi sumburstu. Výroba gitár typu Štandard bola ukončená v roku 1961 a na trh bol uvedený nový model SG.

Gibson LP Standard

https://mojagitara.com/gibson-les-paul-anatonia-gitary/

Ale v priebehu času a na viac menej požiadavky gitaristov (kôli zosilnenému, hutnému a tiahlemu zvuku) viedli firmu Gibson v roku 1968 k obnoveniu výroby niektorých modelov ale Gibson Standard sa prekvapivo objavil späť na scéne až v roku 1975.

Gibson Les Paul mal štandardne dva snímače ale v priebehu času vznikali aj modely s tromi humbuckermi – dvojcievkovými snímačmi:

Zaujimavé a rôzne varianty LP môžete vidieť na tejto stránke:

http://www.pickguardplanet.com/les-paul-family/

*

Gibson SG (presnejší názov GIbson  SG/Les Paul Standard) je preštylizovaný model Gibson do nového odvážnejšieho tvaru s dvomi výkrojmi – rohmi (výrazne skosený dvojitý výrez). Tento model ale nezodpovedal predstavám Les Paula a aj preto sa od roku 1962 prestalo jeho logo na týchto gitarách objavovať. Odvtedy sú to proste SG-čka 🙂

Gibson SG

https://mojagitara.com/gibson-sg-anatonia-gitary/

Zaujimavé a rôzne varianty SG môžete vidieť na tejto stránke:

http://www.pickguardplanet.com/sg-pickguards/

 

Na téme sa pracuje 🙂

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *