|

Cha-cha

Cha-cha je relatívne novší spoločenský tanec kubánskeho pôvodu. Na tanečné parkety bol uvedený v 50-tych rokoch minulého storočia. Je to ich národný tanec. Základom tanca je postupová premena (tri „spojené“ kroky). Názov čača vznikol údajne podľa zvuku, ktorý vydávajú topánky tanečníkov pri tancovaní postupovej premeny.

Čača má asi 25 základných figúr a nespočetné množstvo zostáv a variácií. Hudba má 4/4 rytmus a 30-33 taktov za minútu. Je veselá, hravá a zábavná.Hudobne ho môžeme označiť ako pomalší druh „mamba“ – preto niekedy aj označenie „cha-cha mambo„. Hudobný a pohybový pôvod tohto tanca je stredoamerický, no najväčšiu popularitu dosiahol v Latinskej amerike. CHa-cha má asi 25 základných figúr a veľké množstvo zostáv a rôznych variácií. Hudba má 4/4 rytmus a 30-33 taktov za minútu.

*

Základná charakteristika tanca cha-cha:

Takt: 4/4

Tempové označenie: T di Cha-cha

Tempo:  M.M. (v štvrťových notách) 120 – 132

Počet taktov za minutu: 30 – 33

*

Typický znak tanca cha-cha – jednoduchá melódia i harmónia. Decentný, nenásilný, až hravý charakter hudobného sprievodu. Poznámka: Typické zafarbenie „cha-cha“ dodáva bubeník hrou na cow-bell (kravský zvonec). Taký úplný základ pre vyznenie gitary, basgitary a bicích by mohol vyzerať aj takto:

*

*

Cha-cha_noty-tab

*

Samozrejme cha-cha, to sú aj pridavné perkusné nástroje zo skupiny „latino“, takže, akpridáme aj niektoré s týchto, vyznenie by mohlo vyzerať aj takto:

*

*

Cha-cha_noty-tab_perkusie

*

Medzi latinsko-americké tance tiež patria: – sambarumbabeguinepasso dobletangobossa nova

*

Cha-cha – všeobecne

Cha-cha-cha je jedným z piatich lationsko-amerických súťažných tancov, medzi ktoré sa zaradil ako posledný v poradí, a v zjednodušenej forme sa vyučuje aj v tanečných kurzoch. Základný pohyb aj väčšina jednoduchých figúr je rovnaká pre oboch partnerov (zrkadlovo). Typická je pre tento tanec cha-cha-cha premena na synkopovanou dobu 4 (teda v rytmizácia 4a1), pri ktoré znie výrazný zvuk kubánskeho hudobného nástroja giro. Cha-Cha sa tancuje ako na pôvodnú latinskú hudbu alebo na latin rock či latin pop. Základný pohyb v jednom takte sa skladá z troch pomalých krokov a dvoch rýchlych.

História – slovo cha-cha vzniklo na Haiti podľa zvuku zvončeka, na ktorý sa hrával pri tradičných tancoch. Melódie cha-chi sa vyvinula predovšetkým z mamba. Na konci 40. rokov bolo mambo v USA veľmi populárne, ale náročné kvôli svojej rýchlosti. Preto sa začalo hrať pomalšie a vznikla cha-cha. V roku 1951 hudobník Enrique Jorrín, ktorého orchester hral v havanské kaviarni Prado di Neptune, predstavil tento spomalený rytmus pod dnešným názvom na Kube. V roku 1953 sa jeho melódie La Engañadora a Silver Star stali hity. (časť: Cha-cha – všeobecne – čerpané info z: http://www.dancee.estranky.sk/clanky/latinsko-americke-tance.html)

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *