|

Samba

Samba pochádza z brazílskeho ľudového tanca. Typické karnevalové samby si doposiaľ zachovali  pôvodný charakter. Tempo samby bolo na zasadnutí „International Council of Ballroom Dancing“ v roku 1966. Avšak samba ešte predtým prekonala svoj dlhý vývoj, než sa dostala medzi latinsko-americké tance.

*

Charakteristika samby:

Takt: C, alebo „ala breve“ (aj 2/4)

Tempové označenie: T di Samba

Tempo: M.M. (štvrťové noty): 104 až 120

Pri súťažných tancoch: 54

*

Typické vyznenie samby s melodickou linkou gitary (dychy) c C dur:

*

Samba - rytmická sekcia

*

Hudobný sprievod, pokiaľ ide o nástroje rytmickej sekcie je nenáročný. Basová linka zaznieva na 1 a 3 dobu taktu. Notový zápis musí byť doplnený o ďalšie „prídavné“ bicie nástroje (perkusie) zo skupiny „latino“, ktoré sú nepostrádateľné pre zachovanie poly-rytmickej povahy (charakteru) základného rytmu samby.

V sambe je nutné použiť aj prídavné rytmické nástroje (perkusie), napríklad tieto:

Samba - perkusie

Potom by celkové vyznenie mohlo vyzerať takto:

*

Medzi latinsko-americké tance tiež patria: – rumbacha-chabeguinepasso dobletangobossa nova

Ďalšie info k sambe nájdete tu: https://sk.wikipedia.org/wiki/Samba

*

Samba – všeobecne
Samba a Brazília patria k sebe ako dym a oheň, blesk a hrom a noc a deň. Smba je neodmysliteľnou súčasťou brazílskej kultúry – je to hudba a tanec pre ľudí. Karneval a samba je ďalšie slovné spojenie typické pre náladu, akú táto hudba zapaľuje v brazílskych srdciach. Každý rok sa v brazílskom Rio de Janeiro vo februári na 5 dní a 5 nocí zastaví všedný pracovný ruch – je čas karnevalu. Nekonečný sprievod fantasticky vyzdobených alegorických vozov, každý so svojou skupinou muzikantov a tanečníkov tancujúcich na hudbu samby, ktorá bola skomponovaná osobitne pre túto príležitosť. Alegorické vozy tvoria žiarivý, farebný, nikde sa nekončiaci prúd, čo sa valí mestom.

Dávno pred začiatkom karnevalu veľa nadšených rúk navrhuje a pripravuje úžasné kostýmy a stavia alegorické vozy, ktoré budú vyjadrovať tému, čo si skupina vybrala ako svoj príspevok do fantastického sprievodu. Špeciálne školy samby, alebo ako im Brazílčania hovoria Escalas do Samba, sa počas karnevalových sprievodov schádzajú a navzájom súťažia.

Hoci si väčšina ľudí, ktorí nie sú z Brazílie, myslí, že samba je jeden osobitný tanec, nie je to tak. Samba má neuveriteľne veľa verzií – odlišujú sa rytmom, tempom a náladou – a výsledok je množstvo tancov. Tanec, ktorý Západ pozná pod menom samba, je iba jeden z mnohých vzrušujúcich a strhujúcich rytmov. Tanečníci iba vtedy úspešne vyjadria charakter SAMBY, keď sa vžijú do koketnej a bujarej nálady karnevalu. Veľa figúr používaných v sambe si vyžaduje osobitné pohyby panvou. Je ťažké naučiť sa tieto pohyby, ale bez nich by figúry, ktoré si ich vyžadujú, neboli rytmické a autentické.

Ďalší dôležitý pohyb, ktorý sa tanečníci samby musia naučiť, je pohyb nazvaný „sambový pohup„. Tento pohyb sa robí vo všetkých figúrach, v ktorých sa ráta doba „RAZ a DVA“. Ak tanečníci chcú dosiahnuť majstrovskú SAMBU, mali by sa usilovať dokonale zvládnuť tieto dva pohyby. Tieto pohyby nielenže vylepšia samu SAMBU, ale aj zoštíhlia driek tanečníkov.

SAMBA má dve doby v každom takte s najväčším dôrazom na tej druhej. Štandardné tempo je 50 taktov za minútu. V zatvorenom čelnom postavení pri SAMBE sa telá nedotýkajú a používa sa uvoľnenejší postoj. (časť: Samba – všeobecne – čerpané info z: http://www.dancee.estranky.sk/clanky/latinsko-americke-tance.html)

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *