|

Rumba

Rumba je tanec kubánskeho pôvodu s typickými prvkami pôvodnej afro-kubánskej hudobnej kultúry. Do Európy sa dostala na začiatku 20.storočia. Ale na tanečný parket sa dostala oveľa neskôr. Hlavný pôvab rumby spočíva v dynamickom rytme čo charakterizuje aj rozdelenie 4/4 taktu na 3 + 3 + 2 osminové doby v každom takte. Basová gitara ide na každú prvú tohto rozdelenia. Prízvuky sú teda vždy na 1 – 4 a 7 osmine v takte.

*

Charakteristika rumby:

Takt: 4/4

Tempové označenie: T di Rumba

Tempo: M.M. = 112 až 120

Počet taktov za minútu:  28 až 30, súťažne = 30

*

Typické vyznenie rytmickej sekcie v rumbe – príklad v slede akordov Cmi – Fmi – G7 – Cmi:

*

Rumba- úryvok

*

V rumbe môžeme využiť viacero prídavných rytmických nástrojov, niekoľko príkladov za všetky:

Rumba-latino-drums

*

Potom by celkové vyznenie rumby (v tejto ukážke) mohlo vypadať takto:

*

Medzi latinsko-americké tance tiež patria: – sambacha-chabeguinepasso dobletangobossa nova

Ďalšie info k rumbe nájdete tu: https://sk.wikipedia.org/wiki/Rumba

*

Niekoľko príkladov hrania Rumby na basovej gitare nájdete tu: https://mojagitara.com/basove-figury-latina/

*

Rumba – všeobecne

Rumba, presnejšie kubánska rumba, je nepochybne najobľúbenejší tanec prevažnej väčšiny tanečníkov latinských tancov. Napriek tomu, že princípy tanca sú prekvapujúco jednoduché, trvá roky, kým tanečník dosiahne v tomto tanci vysoký stupeň dokonalosti.

Rumba je pre začiatočníkov pomerne jednoduchá a netrvá dlho, kým tanečník dosiahne dobrú úroveň. Avšak profesionálni tanečníci počas svojej kariéry musia venovať veľa času a úsilia tomu, aby dosiahli skutočné majstrovstvo. Tancovať dobrú rumbu je cieľom všetkých milovníkov latinských tancov. Počas svojej dlhej histórie hrala rumba veľa úloh. Na začiatku to bol tanec plodnosti, ktorými tanečníci napodobňovali pytačky vtáctva a zvierat pred párením. Neskoršia verzia rumby preniesla tieto sexuálne impulzy do sveta ľudí, vyvolávajúc v nich pocit vzrušenia. Výrazná hudba s erotickým rytmom pripomína ženu s jej zmyselnými a zvodnými pohybmi, ktorými upútava pozornosť vyvoleného muža.

V dnešnej choreografii rumby ostalo veľa z toho dávneho príbehu ženy, ktorá sa pokúša prilákať a ovládnuť muža, využívajúc svoje ženské pôvaby. A preto sa v rumbe s dobrou choreografiou vždy vyskytujú ženské prvky ľahkého výsmechu a unikanie partnerovi. Muž je najprv objektom túžby, aby ho neskôr partnerka odmietla. Na zmyselné a erotické lákanie ženy odpovedá muž vyjadrením a predvedením svojej mužne sily, usilujúc sa získať jej priazeň. Rytmus rumby je na štyri doby, pričom najväčší dôraz je na štvrtej dobe. Štandardné tempo je 27 taktov za minútu. (časť: Rumba – všeobecne – čerpané info z: http://www.dancee.estranky.sk/clanky/latinsko-americke-tance.html)

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *