|

Jazzove akordy na gitare

Jazz je populárny štýl hudby už dlhé roky a používa rozšírené akordy so svojským vyznením s veľa variantami. Základná triáda tónov pre vytvorenie kvintakordov stojí na I., III. a V. stupni stupnice dur alebo mol alebo akýchkoľvek ich alternatív a tvorí základ týchto akordov. Okrem toho jazzové akordy používajú takmer výhradne vždy aj VII. stupeň (septimu) alebo aj ďalšie rozšírenie (tenziu) o nonu (9) undecimu (11) alebo tercdecimu (13).

Ak vezmeme do úvahy, že kvinta, nona, undecima a tercdecima môžu byť pozmenené doplnením krížika (#) alebo béčka (b), môžeme vidieť, že je možných veľa variácií, ktoré vedia vytvoriť rôzne veľmi zaujímavé súzvuky o čom jazz nesporne presviedča už veľa rokov.

Ale je potrebné si pamätať, že interval 11 nemôže byť nikdy znížený (11b) – vysvetlenie je jednoduché = 11-tka je o oktávu vyššia čistá kvarta (č.4) a znížená kvatra je zvukovo veľká tercia čo je jeden s tónov základnej triády (kvintakordu).

Tiež majte na pamäti, že interval 13 nemôže byť nikdy zvýšený (13#) – vysvetlenie je jednoduché = 13-tka je o oktávu vyššia veľká sexta (v.6) a zvýšená 13 (13#) by bola zvuková zhoda (enharmonický tón) s malou septimou.

Pre každý akord existuje viacero variácií. Zvukové variácie sú ovplyvnené usporiadaním akordu (obratom – polohou) a tiež spôsobom, ako ho držíme a cez koľko strún. Veľa týchto akordov využíva otvorenú (vyznieva jedna alebo viac prázdnych strún) alebo zatvorenú formu.

V niektorých akordoch môžeme na gitare vynechať napríklad interval kvinty ale to len vtedy, ak je táto čistá. Ak je zmenšená alebo zväčšená, tak je potrebné tento tón v akorde určite zachovať.

Všetky septakordy môžeme ešte ďalej obohatiť, keď k nim pridáme ďalšie tóny v intervaloch tercie. Tieto tóny sa nazývajú nadstavbové tóny – tenzie. vynechať môžeme aj iné tóny (najčastejšie základný tón) ak tento hrá iný nástroj – napríklad basgitara.

V podstate neexistuje len jedna cesta ako zahrať daný akord ale možností na hmatníku je viacero (veľa). S tejto stránky budú vedené odkazy na iné stránky s vyobrazenými jazzovými akordami, ktoré budú zobrazené na interaktívnom hmatníku – na čom sa pracuje.

Triedenie je usporiadané podľa základného tónu (chromaticky) C, C#(Db), D, D#(Eb), E, F, F#(Gb), G, G#(Ab), A, B (= anglické Bb), H. Pre každý základný tón sú ešte akordy sústredené do skupín (rodín): durové, molové, sus (suspended), zväčšené (aug.), dominantné a dim.

Na akordoch sa pracuje, zatiaľ využite katalóg akordov – klikni sem 🙂

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *