|

Akordy – Slash chord

V modernej populárnej hudbe, lomený (slash) akord alebo akord s lomtkom, tiež zložený akord, je akord, ktorého basová nota alebo inverzia (obrat) sa označuje pridaním lomky a písmena basovej noty za písmenom základnej noty. Napríklad akord C dur (C) v druhej inverzii – obrate sa píše C/G alebo C/G bas, ktorý znie „C lomka G“, „C nad G“ alebo „C nad G bas“. Ak by E bol bas, písalo by sa C/E alebo C/E bas (tvoriaci durový akord v prvej inverzii – obrate), ktorý sa číta „C lomka E“, „C nad E“ alebo C/E bas.

V populárnej hudbe, kde presné usporiadanie nôt je menej dôležité ako v iných formách, sa lomítko s písmenom v akorde obvykle používa iba vtedy, keď je dôležitá konkrétna basová nota. Bežným príkladom v hudbe založenej na gitarách je postup I-V-VI (I. – V. – VI. stupeň aktuálnej stupnice), v ktorom akord na V.stupni akordom priechodným: I. stupeň – potom sa prechádza cez V. stupeň (prechodný akord) a nakoniec VI. stupeň. Umiestnením tercie akordu na V. stupni do basu vznikne fragment zostupnej stupnice.

Príklad: V tónine G dur by to boli akordy G – D/F♯ – Em. Ten postup má zostupnú basovú líniu s tónmi: G, F♯, E. Tento typ lomítka obsahuje diatonicky vyskytujúce sa noty. Slash akord D / F♯ zapísaný v notovej osnove a TABe:

Niektoré akordy nemusia byť inak označené, ako napríklad A♭/A. Takže lomený akord môže tiež naznačovať formu alebo tvar akordu a dodatočnú basovú notu.

 

Bežne používaným typom slash akordu v akordových postupoch je vedľajší tónový rad i – i / VII bas – iv / VI bas – V. V tónine A moll by bol tento akordový postup označený ako A moll, Amoll / G D Minor / F, E dur ( alebo E7). Táto zostupná basová linka presunutie diatonicky z aj do V. stupňa je základná funkcia populárnej hudby, ktorá sa používa v mnohých piesňach.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *