Kvintakordy detailne – výškové transpozície – obraty
Na začiatok – nájde niekto nejakú chybu:
Na stránke sa pracuje 🙂
Na začiatok – nájde niekto nejakú chybu:
Na stránke sa pracuje 🙂
C→A→G→E→D systém využíva opakujúci sa princíp odvodenia vyššie položených obratov (polôh) akordov na gitarovom hmatníku. Toto sa dá využiť nielen pri odovdzovaní vyššie položených obratov (polôh) akordov ale aj pri…
Schematické znázornenie hmatníku, strún a ostatných funkčných prvkov je zobrazené nižšie na obrázkoch – tak ako ho budeme používať v katalógu akordových značiek. Najhrubšia – najnižšie položená (basová) struna „E“…
Dole nižšie si budeme precvičovať intervaly. Určíme ich presný názov. Pôjdeme takt po takte 🙂 V prvom takte je zobrazená stupnica C dur (základná diatonická rada) v TABe s jednoduchým…
Začátek věty větu zahajujeme stejným způsobem jako v kontrapunktu 1:1 navíc můžeme začít po pomlce (1/2 hodnoty cantu firmu – jen v dokonalých konsonancích) Průběh věty kontrapunkt postupuje ve čtvrťových hodnotách proti…
Akordy v klasickej harmónii najčastejšie používame v 4hlasej úprave akordov. Pri kvintakordoch niektorý z troch tónov zdvojíme. Pri septakordoch sa väčšinou použijú všetky štyri tóny: Jednotlivé hlasy takej 4-hlasej úpravy…
Základní melodie neimitační polyfonie se nazývá cantus firmus – c.f. (stálý, pevný zpěv). Cantem firmem bývá nejčastěji citace chorální melodie. Ostatním melodiím, které se pojí s cantem firmem, říkáme kontrapunkty. Začátek…