Kvintakordy detailne – výškové transpozície – obraty
Na začiatok – nájde niekto nejakú chybu:
Na stránke sa pracuje 🙂
Na začiatok – nájde niekto nejakú chybu:
Na stránke sa pracuje 🙂
Začátek věty větu zahajujeme vždy plnými konsonancemi (1, 5 nebo 8 ve vrchním, 1 nebo 8 ve spodním hlase) začínáme nejčastěji po 1 pomlce na lehké době (o ˝ hodnoty…
Ak hovoríme o symetrii v hudbe a hudobnej teórii, tak máme na mysli určitu „pravidlenosť“ a „podobnosť„, ktorá potom poskytuje určité možnosti, napr. pri zámene akordov a podobne. V tejto…
WORKSHOP V tomto príspevku vám na konkrétnom príklade vysvetlím, ako tvoriť, resp. čítať (určovať) kvintakordy. Na obrázku nižšie sú uvedené štyri základné kvintakordy: durový, molový, zmenšený a zväčšený na strunách…
Táto celá sekcia Vám poskytne informácie z hudobnej teórie. Začneme zvukom, tónom a jeho vlastnosťami, vysvetlíme si základne hudobné pojmy (ktoré tu budeme podľa potreby a vašej odozvy postupne doplňovať),…
Základnú (pôvodnu) diatonickú radu (ZDR) tvoria pôvodné tóny (sedem tónov diatonickej rady – vznik cca v 16 storočie). Základnú diatonickú radu v pôvodnom stave (bez krížikov „#“ a béčiek „b„)…
Nona tvorí dôležitý interval pri tvorbe nonových akordov – päťzvukov. Odvodzujeme ju rovnako ako sekundu, ale nachádza sa o oktávu vyššie. Malá nona (m.9) má veľkosť 13 poltónov a veľká…