| | |

Rytmické cvičenie 11 – Valčík finger style

Rytmické cvičenie č.11 (valčík – tri rôzne varianty) hrané vybrnkávaním prstami pravej ruky (finger style). Počítajte si: prvá / druhá / tretia /. Ideme na 3 doby. Prvá ukážka využíva v podstate tento rytmus:

*
Druhá a tretia ukážka (varianta) využíva tento rytmus:

*

Nižšie v notovej osnove a TABe vidíte tri varianty rytmu valčík zahrané prstami brnkacej (pravej) ruky – finger style. Prvá varianta je dvojtaktie, 1 a 2 takt, kde je v prvom takte basovým tónom tón základný (prima) Ami, tón „A“ a v druhom takte je basovým tónom kvinta Ami akordu, tón „E“. Toto sa v rámci uvedeného akordu môže opakovať, alebo ak sa striedajú aj iné akordy, tak zahráte najskôr základný tón a potom (ak akord trvá dva takty) zahráte v base kvintu predmetného akordu.

Druhá a tretia varianta môže striedať basové tóny rovnako, aj keď v ukážkach je zahraný len tón základný. Tieto dve varianty rozkladajú dve posledné doby (druhú a tretiu) na osminové noty, čo je napr. vhodné pre použitie v pomalších valčíkových rytmoch, alebo jednoducho, ak sa nám to takto viac páči. V tretej ukážke sú oproti druhej hrané na tretiu a piatu osminu dvojhlasy (harmonické intervaly) a môžete počuť, že to má „významný zvukový efekt“.

*
*
Cvičenie pravej ruky – finger style -použitie prstov pravej ruky
*
*
*
V nižšie priloženom videu sú tri jednoduché ukážky rytmu 3/4 valčík finger style s použitým otvoreným Ami akordom. Finger style spôsobom (hra bez brnkátka, kde vybrnkávame rytmus prstami brnkacej ruky). Prvá doba určuje viac menej bas a druhé dve rytmickú gitaru. Vo všetkých troch spôsoboch nechajte hrané tóny voľne doznievať.
*
*

*

Zoznam článkov k „sprievodnym rytmom“:

*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *