|

Gitarová technika – Flažolety vytvárané ľahkým dotykom

Pri flažoletoch vytváraných ľahkým dotykom (prstu pravej ruky) – „Light – touch harmonics“ využívame tú vlastnosť prirodzených flažoletov 1. skupiny, že sa pomerne ľahko tvoria a dobre znejú. Prirodzený flažolet najľahšie vytvoríme nad 12 pražcom, preto si aj túto techniku vysvetlíme na takomto príklade.

Dohmatnime na strune „g“ štandardným dohmatom k 2 pražcu (tón „a“). Po brnknutí tohto tónu použijeme ukazovák alebo prostredník pravej ruky k jemnému a krátkemu dotyku na tejto strune o 12 pražcov vyššie, tj. dotyk vykonáme nad 14 pražcom (2 + 12=14). Dotyk musí byť krátky, jemný a presný, strunu nepritláčame. Vyskúšajtte si tento postup na všetkých strunách gitary. Rovnaký postup použite aj v prípade, ked vytvárate flažolety jemným dotykom aj o 5, 7 (19) pražcov vyššie ako je dohmatnutý tón.

Na obrázku na strunách „e1“ a „h“ vykonávame flažolet ľahkým dotykom pravej ruky o 12 pražcov vyššie nad dohmatnutým tónom, na strune „g“ o 19 pražcov vyššie, na strune „d“ o 7 pražcov vyššie a na strune „A“ o 5 pražcov vyššie. Vyskúšajte si to aj vy!

*

Úspechom pre správnu tvorbu týchto flažoletov je presné a jemné vykonanie krátkeho dotyku o 5, 7, 12 alebo 19 pražcov vyššie ako je dohmatnutý tón. Tóny, ktoré takto vzniknú patria k (moj názov a termín) tzv. 1. skupine (najľahšie vytvoriteľných) prirodzených flažoletov.

Detailný popis k vykonaniu príkladov vyššie na obrázku:

Príklad na strune „e1“ – štandardný dohmat k 3 pražcu, tento tón brnkneme a následne na to vytvoríme flažolet ľahkým dotykom o 12 pražcov vyššie tj. presne nad 15 pražcom struny „e1“.

Príklad na strune „h“ – štandardný dohmat k 2 pražcu, tento tón brnkneme a následne na to vytvoríme flažolet ľahkým dotykom o 12 pražcov vyššie tj. presne nad 14 pražcom struny „h“.

Príklad na strune „g“ – štandardný dohmat k 2 pražcu, tento tón brnkneme a následne na to vytvoríme flažolet ľahkým dotykom o 19 pražcov vyššie tj. presne nad 21 pražcom struny „g“.

Príklad na strune „d“ – štandardný dohmat k 2 pražcu, tento tón brnkneme a následne na to vytvoríme flažolet ľahkým dotykom o 7 pražcov vyššie tj. presne nad 9 pražcom struny „d“.

Príklad na strune „A“ – štandardný dohmat k 2 pražcu, tento tón brnkneme a následne na to vytvoríme flažolet ľahkým dotykom o 5 pražcov vyššie tj. presne nad 7 pražcom struny „A“.

*

inštruktážne video k technike Light-Touch harmonics
*

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *