Elektrické gitary Bigsby – Travis

Gitary Bigsby – Travis sa nikdy netešili takej komerčnej obľube ako Fender alebo Gibson. pri tejto gitare (značke) ide skôr o historický význam a to tým, že sa tvarovo najviac priblížila predstave o elektrickej gitare s plným telom. A ako môžeme vidieť tieto približné tvary prevzali skoro všetky moderné elektrické gitary.

Dizajn tejto gitary vznikol niekedy v rokoch 1947 /1948 a to v spolupráci mechanika Paula A. Bigsbyho (Bigsby) a hudobníka, pôsobiaceho v country music Merla Travisa (Merle Travis). Inovatívnym prvkom bolo umiestnenie ladiacej mechaniky len z jeden strany. Predstava tela bola jednoduchá – tenky masívny, aby zvonil ako oceľ.

*

Bigsby Solid-Body

Foto – štúdio zátišie z roku 1948, model Bigsby ‚Merle Travis‘ elektrická gitara s plným telom, fotografovaná vo Veľkej Británii. (Foto: Nigel Osbourne / Redferns). Ako vidíte celkový tvar je taký pred-hybrid Gibson (telo) a Fender (hlava).

*

Bigsby Solid-Body

Foto – štúdio zátišie z roku 1948, model Bigsby ‚Merle Travis‘ Number II. (číslo II.), elektrická gitara s plným telom, fotografovaná vo Veľkej Británii. (Foto: Nigel Osbourne / Redferns). Ako vidíte opäť celkový tvar je taký pred-hybrid Gibson (telo) a Fender (hlava).

*

Bigsby Solid-Body

Foto – štúdio zátišie z roku 1954, model Bigsby ‚Merle Travis‘ Whitaker, elektrická gitara s plným telom, fotografovaná vo Veľkej Británii. (Foto: Nigel Osbourne / Redferns).

*

Veľkým prínosom a ďalšou inováciou Bigsbyho bolo jeho tremolo, kde využil systém protitlačnej pružiny k ťahu strún. Toto tremolo sa na niektorých modeloch gitár používa dodnes a u iných výrobcov. Dodnes sa napríklad Gretch by Bigsby vibráta vyrábajú a montujú na elektrické gitary.

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *