Grafitovanie drážok sedlového pražca gitary

V dnešnej téme si niečo povieme o takej drobnej vychytávke, ktorá vám pomôže lepšie zvládnuť naladenie a aj priebežné dolaďovanie gitary. Sedlový (nultý) pražec je na bežných gitarách s plastu, na lepších s kosti alebo rôznych moderných materiálov (grafit). Grafitové pražce majú minimálne trenie a tak pri pohybe struny na ňom (pri ladení alebo vyťahovaní struny) sa prípadný mikropohyb ľahko vykonpenzuje, nakoľko tzv. „mŕtve chody“ tam v podstate neexistujú. Mŕtve chody vznikajú trením.

Pri plastových sedlách sa trenie môže prejaviť jednak pri ladení (struna – výška tónu sem tam môže akoby poskočiť pri ladení) alebo pri vyťahovaní struny (bending) sa nevráti (kôli treniu) na to isté miesto. A toto môžeme dosť významne ovplyvniť a vyriešiť tzv.: „nagrafitovaním“ sedlového pražca, kedy do drážiek pod struny nastrúhame grafit s ceruzky. Operácia je pomerne jednoduchá, ako ukazujú nasledujúce dva obrázky:

*

*

Grafitovať môžeme napríklad pri výmene strún alebo aj už na natiahnuté struny. Príslušnú strunu mierne povolíme a odsunieme z drážky (nepovolujte ju moc, len koľko treba, aby sa dala odchýliť a priložiť napr. k susednej strune). Do drážky za pomoci nožíka alebo orezávača nastrúhajte obyčajný grafit so špičky ceruzky, mne sa osvedčil KOH-I_NOR 2. Zaplňte spodok drážky nastrúhaným grafitom a strunu tam vložte tak aby ste ho pri dolaďovaní nezortreli tj. najlepšie ju šponujte v ruke pokiaľ ju udržíte a až trochu natiahnutú ju opatrne vložte do drážky a potom dolaďte na požadovanú výšku). Toto zopakujte na všetkých strunách.

Vyskúšajte si to na gitare urobiť a zistíte, že ladenie nástroja nevykazuje skoro žiadne mŕtve chody a nástroj pri ladení poslúcha s  oveľa lepšou odozvou, ako tomu bolo predtým. (obrázok vľavo – nagrafitovaná basová struna „E“. obrázok vpravo – náhľad na nagrafitovaný sedlový pražec). Toto môžete urobiť ako pri elektrickej, tak aj pri akustickej gitare.

Poznámka: Použiť môžete v podstate nocijakú obyčajnú ceruzku, avšak najlepšie s takým typom grafitu, ktorý sa pri oškrabávaní drolí na jemný prášok a nie lúpe na mastné kúsky.

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *