| |

Gitarová technika BEND – vytiahnutie – cvičenia

Je technika pri ktorej vytvárame nový tón inak než skracovaním (dohmatmi) strún. Vyťahovaním strún zvyšujeme výšky tónu, ktoré by zaznievali na týchto miestach dohmátnutia. Najčastejšie sa vyťahujú struny melodické „h“, „e1“ a tiež „g“ (ak nie je vynutá). Vyťahujú sa nahor smerom k basovým, hrubým strunám. Obyčajne sa vyťahujú o poltón alebo o celý tón, na elektrofonickej gitare aj viac; o tri a niekedy aj o štyri poltóny. Tu zohráva kľúčovú úlohu typ a určenie strún. Struny na akustickú gitaru nie sú spravidla konštruované na takéto vyťahovanie a pri nich sa najčastejšie stretávame s 1/2-tónovým, maximálne celo-tónovým vyťahovaním alebo vyťahovaním struny medzi týmito hodnotami. Pre ďalšie info čítaj tu: https://mojagitara.com/vytiahnutie-bend/

*

Cvičenie – bend (vytiahnutie) o 1/2 tón

Na obrázku vidíte rozmiestnenie tónov pre dve cvičenia vytiahnutia o 1/2-tón.

1/ V 7.polohe na struhe „H“ je pomocný tón (Fis) a v 8.polohe je dohmat (G) na ktorý vyťahujete o 1/2 tón vyššie – (situácia fialovou farbou).

2/V 9.polohe na strune „G“ je pomocný tón (E) a v 10.polohe je dohmat (F) na ktorý vyťahujete o 1/2 tón vyššie – (situácia modrou farbou).

*

Cvičenie – bend (vytiahnutie) o celý tón (dva poltóny)

Na obrázku vidíte rozmiestnenie tónov pre dve cvičenia vytiahnutia o celý tón (dva poltóny).

1/ V 6.polohe na struhe „H“ je pomocný tón (F) a v 8.polohe je dohmat (G) na ktorý vyťahujete o celý vyššie – dva poltóny (situácia fialovou farbou).

2/V 7.polohe na strune „G“ je pomocný tón (D) a v 9.polohe je dohmat (E) na ktorý vyťahujete o celý vyššie – dva poltóny (situácia zelenou farbou).

*

Nižšie vidíte notovo-TABulatúrny záznam rôznych gitarových techník a bend techniky si môžete vyskúšať. Vytiahnutie o 1/2 tónmu alebo celý tón je bežné. Vytiahnutie o 1 1/2-tónu (3-poltóny) alebo o dva celé tóny (4-poltóny), zatiaľ necvičte – na to treba určitý typ strún, nastavenie gitary a aj väčšiu prax a používa sa málokedy, často v spojení s použitím páky gitary.

*

Pre techniku bend (vytiahnutie) sú to tieto takty:

2 takt = poltónové vytiahnutie na strune „G“ v 7-polohe

4 takt = poltónové vytiahnutie a spustenie tónu na strune „G“ v 7-polohe

6 takt = celo-tónové vytiahnutie (dva poltóny) na strune „G“ v 7-polohe

8 takt = celo-tónové vytiahnutie (dva poltóny) a spustenie tónu na strune „G“ v 7-polohe

*

*

Základne techniky – Vytiahnutie (bend)

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *