Neural DSP Quad Cortex – Minivoicer – inteligentný harmonizér

Neural DSP Quad Cortex – Minivoicer predstavuje verziu inteligentného harmonizéru a objavil sa vo verzii FW 1.4.0. ako nový efektový modul. V tomto článku by som chcel tento efekt bližšie predstaviť a popísať.

Tento nový efekt s typovej rady „PITCH“ má dve stránky ovládacích prvkov. Je možné nastaviť a ovládať dva efektové (výškovo modulované) hlasy a primiešať ich cez ovládať MIX do celkového signálu (zvuku). Pôjdem postupne po jednotlivých ovládačoch:

STRANA 1:

MIX – množstvo efektu v celkovom signále (pomer medzi DRY a EFFECT).

Quantize – QUANTIZE SWITCH kvantizuje (alebo automaticky opravuje) výšku hlasov na najbližšiu poltónovú pozíciu. Hlasy sa upravia na najbližšie tóny aktuálne zvolenej tóniny a stupnice.

V1, V2 ACTIVE on/off – zapnutý resp. vypnutý hlas.

V1, V2 Level v dB – hlasitosť hlasu v dB.

V1, V2 INTER – interval – voľba príslušného intervalu podľa číselného označenia intervalu. Je možné tvoriť vrchné alebo spodné intervaly. Spodné intervaly majú záporné znamienko „-„.

V1, V2 PAN – nastavenie panorámy hlasov L/R.

STRANA 2:

ROOT – koreňový – základný tón pre harmonizáciu. Je označovaný veľkými písmenami a poltónové kroky sú označované krížikom: A, A♯, B, C, C♯, D, D♯, E, F, F♯, G, G♯.

MIDI – povolenie / zakázanie MIDI dat pre daný hlas / hlasy.

MODE – Major (durová stupnica- ionsky modus), Minor (molová stupnica – aiolsky modus) – Chromatic (poltónové postupy).

Major – ide o durovú stupnicu (ionsky modus) intervalmi 1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 7.

Minor – ide o diatonickú molovú stupnicu (aiolsky modus) s intervalmi 1 – 2 – 3b – 4 – 5 – 6b – 7b. Táto funkcia je trochu zbytočná, pretože ľahko použijem v durovom mode paralelný mol, napríklad: C – Ami, D – Hmi atď, ale ok. Pri týchto dvoch parametroch (major, minor) funguje ovládač pre nastavenie ROOT tónu (základného), to znamená, že C durový je to isté ako A molový atď…

Ešte k molovému modu – môj postreh: Ak by už mal byť aj molový mod, tak by som očakával použitie harmonickej molovej stupnice. (intervaly: 1 – 2 – 3b – 4 – 5 – 6b – 7), čiže oproti diatonickej mol je na 7 stupni veľká septima a potom na dominante výjde durový akord, napr. v Ami je tonika Ami a dominanta E dur, (a nie Emi ako je tomu u aiolskeho modu).

Chromatický režim – Chromatic: V chromatickom režime je ovládač ROOT deaktivovaný a gombíky V1/V2 INTER pracujú s poltónmi namiesto hudobných intervalov. Keď sú hlasy chromatické, hlasy budú vždy o určité poltóny nad alebo pod hranou notou, a to je pevné bez ohľadu na to, ktoré noty hráte.

GLISSANDO – nastavuje sa v milisekundách (0 – 500 ms). V hudbe je glissando kĺzanie z jedného výšky tónu na druhé.

TUNNING – Nastavenie referenčného ladenia pre harmonizér (ref. ladenie = 440 hHz).

OUTPUT – Nastavenie výstupnej úrovne signálu s efektu.

HI PASS – priepusť pre horné frekvencie.

LO PASS – priepusť pre spodné frekvencie.

Predpokladnám (a dúfam), že tento efekt bude postupne doplnený o harmonickú prípadne aj melodickú mol alebo bude vytvorená možnosť „uživateľskej stupnice“ – user scale.

Ako používať nový minivoicer v aktualizácii Quad Cortex 1.4?
 
Minivoicer je treba zaradiť v reťazci za modulom CAB (simultor reproboxu – cabinet simulátor). veľmi doležitá je tiež znalosť kľúča, v ktorom hráte a podľa toho sa prispôsobíte v nastaveniach. Preto potrebujete poznať aspoň v základoch hudobnú teóriu.

Podobné články

2 Comments

 1. Greetings once again on the subject of Minivoicer.

  I also wanted to ask about the GLISSANDO parameter – it is set in milliseconds (0 – 500 ms).

  In music, glissando is gliding from one pitch to another.

  Somehow I can’t adjust this glissando effect so that I can really hear it significantly. Probably not only need to move milliseconds but also set another associated parameter, I don’t know. Can you write me an example of how to set glissando so that it is significant, resp. audible?

  MM.

  * * *

  Pozdravujem ešte raz k téme Minivoicer.

  Chcel som sa ešte spýtať na parameter GLISSANDO – nastavuje sa v milisekundách (0 – 500 ms).

  V hudbe je glissando kĺzanie z jednej výšky tónu na druhú.

  Nejako sa mi nedarí nastaviť tento efekt glissando tak, aby som ho aj reálne výrazne počul. Asi treba nielen posunúť milisekundy ale navoliť aj iný pridružený parameter, neviem. Môžete mi napísať príklad ako nastaviť glissando tak, aby bolo výrazné, resp. počuteľné?

  MM.

  ODPOVEĎ:
  That’s correct.

  The parameter is working correctly. However, I agree with you and I think 500ms are barely perceptible unless you play fast notes.

  * * *

  To je správne.

  Parameter funguje správne. Súhlasím však s vami a myslím si, že 500 ms je sotva vnímateľných, pokiaľ nehráte rýchle tóny.

 2. OTÁZKA:

  Ovládač QUANTIZE v Minivoicery

  Chcel som sa spýtať na presnú funkciu tohto ovládača. Ak keď porovnám QUANTIZE ON a QUANTIZE OFF počujem tam rozdiel (myslím na tercii) ale nie som si istý. vie mi niekto presne zadefinovať aký je v tom rozdiel?

  ODPOVEĎ:

  Bez kvantovania by Minivoicer reagoval harmóniou, ktorá sa zhoduje s výškou tónu vašej gitary – ak je nota, ktorú hráte, o pár centov mimo, harmónia bude o rovnakú hodnotu.

  S quantize by Minivoicer reagoval vynútenou „správnou“ harmóniou, aj keď nota, ktorú hráte, je o pár centov mimo.

  Momentálne nie som na svojom QC, ale mali by ste byť schopní to otestovať zapnutím Quantize a následným vytiahnutím noty – stueny. Môžete počuť funkciu Quantize, ktorá núti harmonizované noty „skákať“ z jednej na druhú.

  Zapnutie aj vypnutie Quantize sú užitočné v správnom kontexte. Ak však hráte leady s ohybmi strún, pravdepodobne to budete chcieť vypnúť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *