Spevník – Kázala mi mati biele húsky hnati

Kázala mi mati biele húsky hnati (slovenská ľudová). Tónina Emi (E mol, harmonická), pre ktorú je typická durová dominanta, (H) alebo pri použití septakordu dominantný septakord (H7). Emi = tonika, Ami = subdominanta a H7 = dominantný septakord. Dá sa v pohode použiť aj H (Hdur), čo je notovo jednoduchší akord, lebo je to durový kvintakord, ale z hľadiska akordového hmatu je práve jednoduchšie zahrať to uvádzané H7.

Pre ukulele si nájdi príslušné akordy tu: https://mojagitara.com/databaza-akordov-na-ukulele-ladenie-g-c-e-a/

*

V predznamenaní molovej diatonickej stupnici Emi je jeden krížik, na“fis“ (e – fis – g – a – h – c – d), ale keďže sa pohybujeme aktuálne v E molovej harmonickej stupnici, ktorá má veľkú septimu „dis“ (e – fis – g – a – h – c – dis), táto obsahuje krížiky dva (fis, dis). Tón „dis“ je v melódii piesne použitý v 8 takte druhá štvrťová nota. V melódii tejto piesne je aj jeden cudzí tón „ais“ v 2. takte hneď prvá štvrťová nota.

Osobne doporučujem, práve na takýchto veľmi jednoduchých pesničkách začať si osvojovať a poznávať noty, ich základné dĺžky a umiestnenie v notovej osnove, čo určuje ich výšku. úplne základné veci si môžete pozrieť aj tu http://www.marianguitar.com/tabulatura.html.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *