Spevník – Na zvolenskom moste (tónina C dur)

„Na zvolenskom moste“ alias „Na trenčianskom moste“ (slovenská ľudová pieseň). Tónina C dur, použité aj septakordy typu: „dim„. Ide o pieseň, kde sa dá harmónia rozvíjať viacerými spôsobmi a aj tak ako je uvedené v notovo-tabulatúrnom zápise na obrázku. V 14 a 16 takte vidíme použitie zmenšene-zmenšených septakordov (typu Xdim, Xo). Bližšie info k zmenšene-zmenšeným (Xdim) septakordom nájdete na tomto linku:

https://mojagitara.com/zmensene-zmenseny-septakord-diminished-xdim/

https://mojagitara.com/hmaty-zmensene-zmensenych-septakordov/

Pre ukulele si nájdi príslušné akordy tu: https://mojagitara.com/databaza-akordov-na-ukulele-ladenie-g-c-e-a/

*

C = základný akord = tónika, Dm = Dmi =  supertónika, akord II.stupňa (z diatonickej dur), G = dominanta, G7 = dominantný septakord, akordy D, D7 = alternatívne II. stupne (z lydickej stupnice), zmenšene-zmenšené (dim) septakordy Gdim a F#dim.

Já osobne to pre seba mám transponované do D dur tóniny, čo je o celý tón vyššie (1 celý tón = dva poltóny). Možno by to aj nebola márna úloha pre vás. Vyskúšajte si túto skladbu transponovať do D dur, tj. prvý akord bude „D dur“ a ostatné si odvoďte sami (transponovanie sme si už ukazovali viackrát), potrebujete k tomu poznať sled chromatických tónov:

https://mojagitara.com/chromaticka-rada/

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *