|

Transpozícia otvoreného kvintakordu Emi

Molový kvintakord E mol sa v základnom tvare skladá s malej a veľkej tercie a okrajové tóny takéhoto akordu tvoria medzi sebou interval čistej kvinty. Základný tvar molového kvintakordu od „E“ = e – g – h, (akordová značka Emi). Tento hmat patrí k akordom, ktoré sa veľmi často a s obľubou (podobne ako Ami) transponujú. Navyše takýto tvar akordu (hmat) sa chytá veľmi jednoducho a znie vyvážene, vzhľadom na svoju tónovú skladbu. Na obrázku nižšie je vyobrazený základný otvorený hmat Emi, kde je základný tón = prima zastúpený až v troch výškových polohách (tón „e„) kvinta akordu (tón „h„) je zastúpená v dvoch výškových polohách,  a malá tercia akordu (tón „g„) je zastúpená len jedným tónom.

*

*

Horné indexy v obrázku označujú značku intervalu (ľavý horný index) 1 = prima, 3b = malá tercia, 5 = čistá kvinta a prstoklad akordu (pravý horný index) 1 = ukazovák, 2 = prostredník, 3 = prstenník, 4 = malíček.

Transpozícia otvoreného Emi

Odvodenie od základnej – otvorenej formy Emi (#262)

*

Transpozícia otvoreného Emi

*

Transpozícia uvedeného tvaru akordu sa realizuje za pomocou barré hmatu ukazováka dohmatovej ruky. Čo je transpozícia pozri tu: Transpozícia

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *