Dvojhlasy
V tejto časti si ukážeme polohy niektorých dvojhlasov, hraných na hmatníku gitary.
Na téme sa pracuje…
V tejto časti si ukážeme polohy niektorých dvojhlasov, hraných na hmatníku gitary.
Na téme sa pracuje…
Transpozície harmonickej mol po kvintách nahor (kvintový kruh) Ak si zobrazíme tóny harmonickej mol v základnom tvare (pre lepšie porovnanie s diatonickou mol od základného tónu „A“), môžeme ich navzájom…
Metrické nepravidelnosti vzniknú narušením členenia pôvodného metra (pravidelné striedanie prízvučných a neprízvučných dôb). V takom prípade rozloženie prízvukov v istom úseku skladby nesúhlasí s metrickou pulzáciou. To znamená, že dochádza…
Vznikne, ak k bluesovej pentatonike pridáme ďalší „blue tón“ zmenšenú kvintu (5b): Bluesova pentatonika od „a“: „a – c – d – e – g“ (dva blue tóny 3b, 7b),…
Nadväzujem na predchádzajúcu tému „improvizačné východiská“. V nasledujúcom sa naučíme jednoducho poznať a určiť kam patria jednotlivé tóny, ktoré počas hry nejakej melódie hráme a oni „bežia“ nad nejakým konkrétnym…
V rámci štvorzvukov (septakordov), tiež dosť často používaný typ septakordu. Vznikne ak pridáme k durovému kvintakordu veľkú terciu. V schématickom obrázku je zobrazený septakord Cmaj7: Septakord Cmaj7 = C-E-G-H…
Ide o nonový akord typu Xmaj9♯/5♯. Vznikne pripojením veľkej tercie k zväčšene veľkému septakordu – príklad od „c“: Nonový akord Cmaj9#/5# = C – E – Gis – H…