Dvojhlasy
V tejto časti si ukážeme polohy niektorých dvojhlasov, hraných na hmatníku gitary.
Na téme sa pracuje…
V tejto časti si ukážeme polohy niektorých dvojhlasov, hraných na hmatníku gitary.
Na téme sa pracuje…
Transpozícia je prenesenie do inej absolútnej výšky pri zachovaní všetkých vlastností. Transponovať môžeme tóny, intervaly (kde musíme zachovať presný výškový aj „písmeno-tvorný“ odstup), stupnice (kde tiež musíme zachovať jednotlivé intervalové…
Označenie DOMINANTNÉ JADRO je spoj II. – V. – I.stupňa. Je to charakteristické spojenie – druh kadencie, kde II.stupeň nahrádza subdominantu. Najbežnejšia a najjednoduchšia kadencie je subdominanta – dominanta –…
V tomto cvičení sa opäť zameriame na rovnakú „rifovú polohu“ ako v cvičenia-001. aj cvičení-002. Tu si môžete pripomenúť bluesovú pentatoniku (jej odvodenie a cvičenia). Opäť ju budeme ju hrať…
Kvintakord Cmi5b s pridanou veľkou nonou: Cmi5♭add9 Aby tento akord bol plnohodnotný nonový akord „Cmi9/5b“ mu chýba septima: Cmi9/5b = C – Es – Ges – (B) – d. (Tón…
Odvodzujeme ju od kvinty, nachádza sa však o oktávu vyššie. Čistá duodecima (č.12) má veľkosť – rozpätie 19 poltónov. Zmenšená duodecima (zm.12) má veľkosť – rozpätie 18 poltónov. V notovej…
Pre vyjadrenie a označenie chromatických (pozmenených diatonických) tónov a intervalov v akordových značkách sa často využívajú posuvky – krížik „♯“ a béčko „♭“ obdobne ako ich používame pri jednotlivých tónoch…