Göldo Back Box – montáž a nastavenie na GU-1

Pri montáži a nastavení som postupoval viac menej ako je písané v týchto článkoch:

https://mojagitara.com/goldo-back-box-tremolo-bloker/

https://mojagitara.com/goldo-back-box-instalacia-a-nastavenie/

Nahodil som tento backstoper na moju gitaru GU-1. Na ňom mám nahodená tremolo Wilkinson CR-10. Nástroj bolo treba najskôr nastaviť na dve pružiny (pôvodne som tam mali tri). Použil som systém na dve pružiny, avšak oproti pôvodným sú tieto tvrdšie (ale kľudne by mohli zostať aj pôvodné). Samotné osadenie podľa návodu vyššie nebol ani taký problém.

Po osadení Back stoperu nastalo laborovanie, lebo spätná pružinka v backstopery (jej tvrdosť, ktorá sa nastavuje pohyblivou skrutkou) určuje akou silou bude nos backstopera odolávať tlaku kotvy tremola.

Samozrejme, tremolo sa týmto dá nastaviť aj ako „skoro pevná kobylka“ a to tak, že budú viacej našponované dve pružiny, ktoré ťahajú tremolo dozadu a zároveň bude nastavené aj vyššie napätie (tvrdosť) pružinky v back stopery – ak by to tak niekto chcel.

Ja som si to zatiaľ nastavil tak, že pri prípadnom roztrhnutí jedenej zo strún sa celé ladenie pohne minimálne, aj keď bude ťah zostávajúcich 5 gitarových strún nižší. Protitlak back stopera viac menej podrží nastavené ladenie.

Čo som kontrolou na ladičke zistil je zatiaľ zistená lepšia stabilita ladenia (pri brnknutí na strunu táto menej zakmitáva – osciluje) okolo referenčnej frekvencie.
Po stranách som dal tlmiacu penu. Jedno malinké negatívum (pre mňa zatiaľ) a to, že pri vyťahovaní tremola toto ide ťažšie ako to bolo nastavené pôvodne bez bez stopera ale to len v prípade, že je celý systém nastavený na tvrdo – ak budú viacej našponované dve pružiny, ktoré ťahajú tremolo dozadu a zároveň bude nastavené aj vyššie napätie (tvrdosť) pružinky v back stopery.
Budem testovať a prípadne sem nové postrehy doplním. ozor, nezabudnite používať pri výmene rovnakú hrúbku (a lepšie aj značku – model) strún

Na stránke sa pracuje 🙂

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *