|

Hmatník gitary – 9 až 12 poloha

Dnes prichádzam s 3.časťou popisu tónov na hmatníku, ktoré sa nachádzajú v 9 až 12. polohe, pričom 12. poloha je už opakujúci sa tón ako je príslušná prázdna struna avšak o oktávu (12.poltónov) vyššie. Tento článok nadväzuje na predchádzajúce dva o hmatníku gitary:

https://mojagitara.com/hmatnik-gitary-polohy-1-az-4/ * https://mojagitara.com/hmatnik-gitary-5-az-8-poloha/

V jednom obrázku vidíte dva hmatníky, kde oranžovépôvodné tóny (c-d-e-f-g-a-h), červené sú odvodené (modifikované) o 1/2 zvýšené tóny a zelené sú odvodené (modifikované) o 1/2 znížené tóny.

Hmatník gitary – poloha 9 – 12 zobrazená za pomoci krížikov (pravý horný index = ukladanie prstov):

*

Hmatník gitary – poloha 9 – 12 zobrazená za pomoci béčiek (pravý horný index = ukladanie prstov):

Logicky potom 13. poloha zodpovedá tónu v 1.polohe ale je o oktávu vyšší, 14. poloha zodpovedá tónu v 2.polohe ale je o oktávu vyšší, atď. až kým nedôjdeme k hraniciam hmatníku, ktorá býva 20 – 22. pražcov, pri elektrických gitarách aj 24. pražcov. Pre úplnosť si zopakujte a pozrite 1. (1 – 4. poloha) a 2. časť (5 – 8. poloha) aby ste mali dobrý prehľad o tónoch na hmatníku gitary a praktickou hrou (a zapamätaním si) si postupne vryjete po pamäti celý hmatník, alebo aspoň jeho podstatnú časť.

V niektorých ďalších príspevkoch sa budem snažiť vám priblížiť polohy intervalov na hmatníku gitary. Získaním prehľadu o základných a odvodených intervaloch sa vám budú ľahšie tvoriť a hľadať akordy.

Domovskú stránku k tejto téme môžete navštíviť tu: https://mojagitara.com/rozlozenie-tonov-na-hmatniku/

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *