|

Hmatník gitary – 1 až 4 poloha

V niekoľkých nasledovných príspevkoch si popíšene tóny na hmatníku gitary. Tóny na hmatníku sa za 12. polohou opakujú tj. 13. poloha = o oktávu vyššia 1. poloha, alebo 14. poloha = o oktávu vyššia 2. poloha  atď. Z praktického dôvodu si popíšeme a rozdelíme hmatník gitary (1. až 12. polohu) na tri časti. V dnešnej téme si popíšeme 1 až 4.polohu na hmatníku gitary.

Začneme teda základnou pozíciou na hmatníku, ktorú tvorí „nultá“, prvá, druhá, tretia a štvrtá poloha (pražec). Tóny, nachádzajúce sa v tejto oblasti sú buď pôvodne (c-d-e-f-g-a-h) alebo modifikované, upravené posúvkami („#krížik = zvyšuje tón o 1/2-tónu a „b“ = béčko = znižuje tón o 1/2-tónu).

Obrázok nižšie ukazuje základnú polohu s vyobrazeniami pomocou krížikov.  Oranžovou  farbou sú zobrazené pôvodné tóny a modifikované tóny sú červenou farbou (tóny zvýšene o 1/2 tón pomocou krížikov):

Ďalší obrázok nižšie ukazuje základnú polohu s vyobrazeniami pomocou béčiek. Oranžovou  farbou sú zobrazené pôvodné tóny a modifikované tóny sú  zelenou farbou (tóny znížene o 1/2 tón pomocou béčiek):

Cvičte uvedené tóny tak,[protected] že zahráte prázdnu príslušnú strunu a následne všetky tóny na tejto strune v poradí 1-2-3-4 poloha postupne ukazovákom, prostredníkom, prstenníkom a malíčkom ľavej (dohmatovej) ruky, resp. si pozrite súbor cvičení na tomto linku: https://mojagitara.com/www/cvicenia_lava.html

Potom prejdite na ďalšie struny smerom k vyšším tónom.

Ďalšie dva obrázky vpravo ukazujú polohu tónov základnej diatonickej rady (c-d-e-f-g-a-h) v 1 – 4. polohe (stupnica C dur – ionska). Obrázok úplne vpravo popisuje situáciu s použitím „béčiek“ a vľavo vedľa neho tá istá situácia s popisom modifikovaných tónov pomocou križikov. Modifikované tóny su zobrazene polo-priesvitne, aby vynikla poloha pôvodných tónov (c-d-e-f-g-a-h). V základnej polohe ako melodické cvičenia môžete cvičiť napr. modálne septatoniky:

*

*

Domovskú stránku k tejto téme môžete navštíviť tu: https://mojagitara.com/rozlozenie-tonov-na-hmatniku/

Podobné články

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *