|

Hra v polohách

Základná poloha

Základná poloha obsluhuje prvé štyri polohy na gitare (1 – 4 pražec) v rozsahu malej tercie (tri poltóny). V tejto základnej polohe môžeme využívať aj hru na prázdnych strunách (na obrázku nižšie vidíte za sedlovým pražcom označenie hry na prázdnych strunách číslom „0“). Ukazovák obsluhuje prvú polohu, prostredník druhú polohu, prstenník tretiu a malíček štvrtú polohu.

 

Poloha na tesno (klasická)

Klasické polohové hranie – na tesno rieši pokrytie vždy 4 po sebe idúcich pražcov (pozícií, logicky za sebou nasledujúcich, tj. napríklad v 1. klasickej – tesnej pozícii obsluhuje ukazovák 1-polohu , v druhej hrá prostredník, v tretej – prstenník a v štvrtej – malíček dohmatovej ruky. (prsty zabezpečujú spolu pokrytie prvých 4 polôh hmatníku gitary).

Ak posunieme tieto štyri dohmatové prsty o jeden pražec smerom hore, tak dosiahneme obslužnosť 2 až 5 polohe. Takto môžeme posúvať prstoklad smerom do vyšších polôh – vždy s obslužnosťou v rozsahu troch poltónov. Ak by sme začali od 2.polohy (pozície, týmto klasickým spôsobom by sme logicky pokryli polohy 2-3-4-5, ak by sme začali od 3 polohy – pozície, tak by to bolo pokrytie polôh: 3-4-5-6 a atď postupne vyššie.

Nižšie na obrázkoch nájdete stupnicu C dur na hmatníku hranú v klasických prstokladoch v polohách – na tesno. Pravý index hore určuje prstoklad dohmatovej – ľavej ruky:

 

Pre získanie ďalších informácií o rozšírených polohách, klikni sem.

https://mojagitara.com/hra-v-rozsirenych-poziciach/

 

Pre získanie ďalších informácií o typoch prstokladov, klikni sem:

https://mojagitara.com/typy-prstokladov-na-gitare/

 

Podobné články

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *