|

Základné akordy – molové akordové hmaty Xmi

Medzi základné akordy pre gitaristu môžeme zaradiť také hmaty, od ktorých sa následne dajú odvodiť (transponovať) ďalšie akordové hmaty (posúvaním po hmatníku smerom nahor). okrem toho, si na začiatok vyberáme hmaty, ktoré sa najľahšie naučíme, aby si prsty vytvorili „svalovú pamäť“ a trochu sa vytrénovali.
*
Medzi najzákladnejšie akordy patria durové (X) a molové (Xmi) kvintakordy a dominantné septakordy (X7), ktoré postupne rozoberieme a ukážeme. Najskôr na veľkých popisných obrázkoch, kde farby elíps označujú intervaly v akorde (prima = červená, tercia = modrá, kvinta = zelená, septima = žltá).
*
Indexy nad elipsami zobrazujú a upresňujú interval (pravý index) alebo označujú doporučený prstoklad (ľavý index). Pod nimi sú akordy zobrazené na interaktívnom hmatníku a postupným preklikaním cez šípky si ich môžete zobraziť.


Molové kvintakordy (Xmi)

A molový kvintakord – základný (otvorený) hmat Ami

E molový kvintakord – základný (otvorený) hmat Emi

D molový kvintakord – základný (otvorený) hmat Dmi


Molové kvintakordy – základné, otvorené formy akordových hmatov (#100)

 

V priložených videách si môžete pozrieť (vždy na začiatku videa) základnú otvorenú formu daného typu akordového hmatu. Tú sa postupne naučte chytiť správne na hmatníku gitary. Doporučujem najskôr nacvičiť tie jednoduchšie hmaty, ako sú Emi, Ami, Dmi, D, A, E, G, C.**
 

Molové kvintakordy v transpozíciách

*
Transpozicia otvoreneho Emi
Transpozicia otvoreneho Ami
Transpozicia otvoreneho Dmi

Pozrite si aj ostatné základné akordy na gitare:

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *