Medzi základné akordy pre gitaristu môžeme zaradiť také hmaty, od ktorých sa následne dajú odvodiť (transponovať) ďalšie akordové hmaty (posúvaním po hmatníku smerom nahor). okrem toho, si na začiatok vyberáme hmaty, ktoré sa najľahšie naučíme, aby si prsty vytvorili „svalovú pamäť“ a trochu sa vytrénovali.
*
Medzi najzákladnejšie akordy patria durové (X) a molové (Xmi) kvintakordy a dominantné septakordy (X7), ktoré postupne rozoberieme a ukážeme. Najskôr na veľkých popisných obrázkoch, kde farby elíps označujú intervaly v akorde (prima = červená, tercia = modrá, kvinta = zelená, septima = žltá).
*
Indexy nad elipsami zobrazujú a upresňujú interval (pravý index) alebo označujú doporučený prstoklad (ľavý index). Pod nimi sú akordy zobrazené na interaktívnom hmatníku a postupným preklikaním cez šípky si ich môžete zobraziť.
Molové kvintakordy (Xmi)
A molový kvintakord – základný (otvorený) hmat Ami
E molový kvintakord – základný (otvorený) hmat Emi
D molový kvintakord – základný (otvorený) hmat Dmi
Molové kvintakordy – základné, otvorené formy akordových hmatov (#100)
V priložených videách si môžete pozrieť (vždy na začiatku videa) základnú otvorenú formu daného typu akordového hmatu. Tú sa postupne naučte chytiť správne na hmatníku gitary. Doporučujem najskôr nacvičiť tie jednoduchšie hmaty, ako sú Emi, Ami, Dmi, D, A, E, G, C.**
V tomto cvičení brnkáme na strune E postupne každý tón jedenkrát v slede: ukazovákom ĽR v prvej polohe, prostredníkom v druhej polohe, prstenníkom v tretej polohe a malíčkom v štvrtej…
* * * Ak sa chcete dostať k informáciám o stavbe a odvodení septakordov – klikni sem * * * * Dolu nižšie umiestnené url linky slúžia pre výber konkrétneho…
Jeho základ stojí na tvrdom veľkom septakorde, ku ktorému je pridaná zväčšená nona, resp. k septimovému intervalu (veľkej septime = maj7) je pridaná veľká tercia.
Rytmické cvičenie č.7 (valčík – druha varianta). Všímajte si v TABe smer šípiek a podľa toho hrajte nahor alebo nadol. Počítajte si: prvá / dru-há / tre-tia /. Ideme na…
Ak sa na to pozrieme z praktického hľadiska, tak elektrickú (elektrofonickú) gitaru nevynašiel nikto 🙂 Dá sa povedať, že tento nástroj sa postupne vyvinul na základe rôznych pokusov, častokrát aj…