Medzi základné akordy pre gitaristu môžeme zaradiť také hmaty, od ktorých sa následne dajú odvodiť (transponovať) ďalšie akordové hmaty (posúvaním po hmatníku smerom nahor). okrem toho, si na začiatok vyberáme hmaty, ktoré sa najľahšie naučíme, aby si prsty vytvorili „svalovú pamäť“ a trochu sa vytrénovali.
*
Medzi najzákladnejšie akordy patria durové (X) a molové (Xmi) kvintakordy a dominantné septakordy (X7), ktoré postupne rozoberieme a ukážeme. Najskôr na veľkých popisných obrázkoch, kde farby elíps označujú intervaly v akorde (prima = červená, tercia = modrá, kvinta = zelená, septima = žltá).
*
Indexy nad elipsami zobrazujú a upresňujú interval (pravý index) alebo označujú doporučený prstoklad (ľavý index). Pod nimi sú akordy zobrazené na interaktívnom hmatníku a postupným preklikaním cez šípky si ich môžete zobraziť.
Durové kvintakordy (X)
C durový kvintakord – základný (otvorený) hmat
G durový kvintakord – základný (otvorený) hmat
D durový kvintakord – základný (otvorený) hmat
A durový kvintakord – základný (otvorený) hmat
E durový kvintakord – základný (otvorený) hmat
F durový kvintakord – transponovaný (odvodený) hmat od základného E dur (posunutý o 1/2 nahor)
Durové kvintakordy – základné, otvorené formy akordových hmatov (#98)
V priložených videách si môžete pozrieť (vždy na začiatku videa) základnú otvorenú formu daného typu akordového hmatu. Tú sa postupne naučte chytiť správne na hmatníku gitary. Doporučujem najskôr nacvičiť tie jednoduchšie hmaty, ako sú Emi, Ami, Dmi, D, A, E, G, C.
S týmto pojmom sme sa už v mojej gitarovej škole stretli -tu (v článku úplne dole): https://mojagitara.com/ton-a-jeho-vlastnosti/ no enharmonické nemusia byť len tóny ale aj akordy. * Enharmonické tóny Tóny zapisujeme…
V tomto článku si ukážeme postup, ako môžete zahrať na basovej gitare napríklad „boogie“ ale aj jive a iné rytmy, ktoré sú v 4/4 takte a majú podobné rytmické cítenie…
Kolové spoločenské tance Majú svoj názov odvodený od spôsobu, akým sa tancovali a mnohé sa takto dodnes tancujú – alebo sa tancuje po obvode tanečného priestoru (kola), pričom vedúci tanečný…
Základní melodie neimitační polyfonie se nazývá cantus firmus – c.f. (stálý, pevný zpěv). Cantem firmem bývá nejčastěji citace chorální melodie. Ostatním melodiím, které se pojí s cantem firmem, říkáme kontrapunkty. Začátek…
Na príklade v skladbe „Červené jabĺčko“ si ukážeme ako identifikovať lydickú stupnicu (lydický modus). Dole nižšie je pripravená jednoduchá zvuková ukážka a tiež obrázkový náhľad na noty/TABy k nahrávke. Kto…