|

Harmonizácia diatonickej durovej stupnice

V tejto časti si rozoberieme harmonizáciu diatonickej durovej stupnice – ionska – ionsky modus na princípe terciového systému, ktorý som rozoberal už v inom článku. Na obrázku nižšie vidíte túto stupnicu zobrazenú v notách aj TABoch, hranú nahor aj nadol:

zvuková ukážka – stupnica C dur – nahor aj nadol

Začneme tým, že si nad každým tónom stupnice vytvoríme diatonickú terciu (nad každým dvojhlasom vidíte kvalitatívne pomenovanie intervalu – m.3 = malá tercia, v3 – veľká tercia). Dvojhlasy opäť vidíte – nahor aj nadol):

zvuková ukážka – C dur dvojhlasy – nahor aj nadol

Pridáme ďalšiu terciu a vytvoríme trojzvuky – kvintakordy (nad každým trojzvukom vidíte akordovú značku zodpovedajúcu príslušnému notovému zápisu – nahor aj nadol):

zvuková ukážka – C dur kvintakordy – nahor aj nadol

https://mojagitara.com/harmonizacia-tvorba-akordov-terciovym-sposobom-tabulka/

Pridáme ďalšiu terciu pre vytvorenie septakordov – štvorzvukov. (nad každým septakordom vidíte akordovú značku zodpovedajúcu príslušnému notovému zápisu – nahor aj nadol):

zvuková ukážka – C dur septakordy – nahor aj nadol

Uvedené príklady v rámci trojzvukov – kvintakordov a štvorzvukov – septakordov sú v základom tvare. Každá tónina tonálnej harmónie je zložená z akordov zharmonizovanej stupnice, ktoré sa riadia kadenčným princípom vzťahov troch hlavných kvintakordov – tóniky, subdominanty a dominanty.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *