|

Improvizácia – použitie pentatonikového riffu

V tejto časti si ukážeme jeden jednoduchý príklad, ako improvizovať v pentatonike. Ak hovoríme o pentatonickej rodine stupníc, tak je v podstate jedno o ktorú ide a nebudeme sa tým zaťažovať, avšak v našom príklade použijeme A molovú (bluesovú) pentatoniku. Nižšie na obrázku som dvomi spôsobnmi odlíšil jednotlivé polohy (pozície) molovej (bluesovej) pentatoniky 1/ farebné označenie jednotlivých polôh, 2/ odlíšenie opodľa farby hmatníku – podkladu pod tónmi jednotlivých polôh..

https://mojagitara.com/pentatoniky/

https://mojagitara.com/molova-pentatonika/

https://mojagitara.com/bluesova-pentatonika-odvodenie-a-cvicenia/


1/ Farebné rozlíšenie jednotlivých polôh rodiny pentatonických stupníc

Nižšie na obrázku je základná (1) poloha označená zelenou farbou A – C – D – E – G – a – c – d – e – g – a – c (hviezdička). Druhá poloha, začínajúca tónom “ „C“ v 8 polohe, je označená žltou farbou, tretia poloha, začinajúca tónom „D“ v 10 polohe je označená oranžovou farbou, Štvrtá poloha, začínajúca tónom „E“ na prázdnej basovej strune E je označená červenou farbou a piata poloha, začínajúca tónom „G“  v 3 polohe je označená tyrkysovou farbou.


2/ A bluesová pentatonika v jednotlivých polohách - podklad na hmatníku oddeľuje jednotlivé polohy - pozície

Druhá a piata poloha sú na bledom podklade, 1, 3 a 4 poloha sú na tmavom podklade.

a-bl_pentat-zona-na-hm.png


Kompletný riff aj s označením jednotlivých polôh - Molová (bluesova) pentatonika od "A"
Medzi dvomi šikmými bielimi farbami sa nachádzajú tóny, ktoré môžete využiť ako tónový materiál pre vytvorenie sóla. Na tomto obrázku už dodržujeme farebné označenie intervalov, čiže tón „A“ ako základný tón (prima) je červenou farbou, tak aj poloha, ktorým začína je označená červenou čiarou (1 poloha), tercia „C“ modrá farba – čiara (druhá poloha), kvarta „D“ – tyrkysová farba (tretia poloha), kvinta „E“ zelená farba (štvrtá poloha) a septima „G“  žltá farba (piata poloha).

 


 

Ak si všimnete, tak s každej polohy sa aspoň nejaká časť tónov (farebné elipsy s oranžovým lemom) nachádza v uvedenej skupine tónov, ktoré tvoria materiál pre improvizáciu alebo premyslenejšie sólo. Ostatné tóny mimo tohto vybraného poľa sú označené polopriesvitne. Ak by ste chceli sólovať v každej polohe samostatne (jednalo by sa o užšie pásmo vybraných tónov) napríklad len v jednotlivých polohách, použili by ste tóny na všetkých strunách v príslušnom rozpätí každej polohy. Základná (1) pozícia = červená čiara, 2 pozícia = modrá čiara atď…

 

Nižie vidíte Noty a TABy jednotlivých polôh (pozícií). Číslovanie polôh nezačína podľa toho, kde sa nachádzajú tóny danej polohy ale začínajú od základného tónu na najnižšie znejúcej strune(basové E).

 


Na stránke sa pracuje 🙂
*

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *