|

Molová (bluesová) pentatonika – odvodenie a cvičenia

MOLOVÁ (BLUESOVÁ) PENTATONIKA (1 – 3b – 4 – 5 – 7b) Je paralelnou stupnicou k prirodzenej pentatonike a odvodzuje sa od jej V.stupňa. Obsahuje dva „blue tóny“ malú terciu (3b) a malú septimu (7b) a viac info si môžete k tejto stupnici prečítať tu: https://mojagitara.com/bluesova-pentatonika/

Mlová (bluesová) pentatonika je svojim charakterom stupnica molová (má malú terciu) a je jedna z najpoužívanejších ako materiál k improvizácii. Dva príklady na obrázku: Jednoduchá, Bluesová pentatonika (1 – 3b – 4 – 5 – 7b) od „C„: c – es – f – b (hes) alebo od „A„: a – c – d – e – g (nahor a potom nadol v notách aj tabe aj na interaktívnom hmatníku na obrázku nižšie).

Na hmatníku môžete vidieť (a podľa toho aj hrať) A bluesovú pentatoniku v piatich rôznych polohách – farebne odlíšených). Prvá poloha je určená základným tónom (A*) – zelená farba. V tejto základnej polohe sa začína práve základným tónom „A“, čo pri ostatných polohách nie je. Tieto polohy sú ukázané a rozobraté aj s ukážkami rifov vo videu nižšie. Pre lepšie zapamätanie a optické rozloženie jednotlivých polôh je farebné zobrazenie najlepšie. Na vysvetlenie: tam, kde vidíte v jednom označení dve farby, tak tento dohmat sa využíva v oboch polohách.

Nižšie na obrázku vidíte zobrazenie s farebným odlíšením polôh 1 – 5.

Tiež vidíte intervaly podľa farieb (viď tému superhmatník).

a-bl_pentat-zona-na-hm.png

*

Tu môžete získať materiály k cvičeniu bluesovej pentatoniky vo viacerích rifoch. Všetky, aj ďalsie cvičenia obsahovať nasledovné materiály na ktoré stačí v texte na príslušnej stránke (linke) kliknúť:
nahľady na Notove a TAB zápisy,
audio mp3 súbory pre prehravánie
súbory na stiahnutie pre program Guitar Pro5
video (wmv) subory v normálnej a 1/2 rýchlosti
– tiež linky na You Tube na konkrétne cvičenie

Vysvetlivky k zobrazeniu jpg suborov v gitarovych cvičeniach:

http://forum.lidlmusic.sk/viewtopic.php?p=11190#p11190 meno: forum, heslo: schovane

*

Zoznam ďalších cvičení bluesovej pentatoniky

cvičenie-001

cvičenie-002

cvičenie-003

cvičenie-004

cvičenie-005

*

Bluesová pentatonika – polohy na hmatníku

Inštruktážne video – Bluesová pentatonika a hexatonika

*

Podobné články

3 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *