|

Nonove akordy – päťzvuky

Doplnením ďalšej tercie k septakordu vznikne päťzvuk – „nonový akord„. Nonové akordy môžu mať rozsah malej, veľkej alebo zväčšenej nony. Túto akordovú triedu (ako aj ďalšie dve vyššie triedy) nebudeme určovať presne popisne, bolo by to zložité a nepraktické. Nonové akordy si popíšeme ako spojenie septakordov s ďalšou pridanou terciou.

Pri zostavovaní nonových akordov vzniká v dvoch prípadoch enharmonická zámena. Ak si uvedomíme, že poznáme 7 typov diatonických septakordov a ku každému priradíme malú alebo veľkú terciu, tj. 7 x 2 = 14. Odpočítame dva typy, ktoré tvoria enharmonickú zámenu a dostaneme konečný počet 12 diatonických nonových akordov – viď tabuľku nižšie:

Značkový systém pozná 24 typov alterovaných nonových akordov, z ktorých sa ale v praxi stretávame najčastejšie so šiestimi typmi (nižšie v zozname s číslami): 3/, 9/, 14/, 17/, 19/, 23/ (žlto označené). (Za každým typom nonového alrerovaného akordu je napísaný alterovaný interval, ktorý je označený hrubým a počiarknutým písmom.)

*
Linky na články k nonovým akordom:
*
*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *