|

Nonove akordy s intervalovým obohatením (X9add13)

Dominantný nonový akord s pridanou veľkou tercdecimou (C9add13) = C – E – G – B – d – a.

xistujú nonové akordy s pridanou tercdecimou, ktoré sa vyskytujú menej často, ale ako príklad si uvedieme jeden. Tento nonový akord obsahuje šesť tónov. Jeho rozpätie v základnom tvare je veľká tercdecima. V príklade od tónu „C“ je veľká tercdecima akordu (a) pridaná k akordu C9 (ktorý obsahuje veľkú nonu „d“ a aj malú septimu „B“):

*
Obdobne by sme mohli odvodiť napr. akord C7add11, kde by k akordu C7 bola pridaná čistá undecima – tón „f„. (Tu by do plnohodnotného akordu C11 chýbala nona „d„).

Dôležitou podmienkou pri odvodzovaní akordov všeobecne je dobrá znalosť intervalov a to ako základných tak aj odvodených. Potom sa všetky akordy nemusíme bezducho „biflovať“ ale väčšinu z nich si vieme odvodiť poskladaním príslušných intervalov. Opäť sa nám ukazuje úzky vzťah mezi intervalmi, stupnicami a akordami. Nonové akordy tvoria veľkú akordovú triedu a je u nich ako ste si mohli všimnúť veľké množstvo intervalových kombinácií. My sme si vyššie uviedli tie, s ktorými sa v praxi najčastejšie stretneme.

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *