|

Oktáva

Oktáva tvorí druhý najľúbozvučnejší interval po prime. Pri mužskom a ženskom speve spolu je to vlastne „unizono“ ale o oktávu vyššie. Oktávy tiež rozdeľujú tónovú sústavu do určitých celkov. Na obrázku vyššie na hmatníku gitary je zobrazený príklad čistých oktáv. Žltá čiarka nad tónom sú základné tóny a bledomodrá čiarka = ich oktávy.

Oktáva je vzdialenosť ôsmich stupňov medzi tónmi diatonickej rady (DR). Ide o interval, v ktorom sú porovnávané dva rovnako označené tóny (písmenový základ), ale vo vyššej polohe. Medzi tónmi, ktoré porovnávame, sa nachádza šesť stupňov diatonickej rady:


Oktáva vždy začína novú diatonickú radu vo vyššej alebo nižšej polohe. Pri odvodení z DR má tento interval rovnakú veľkosť čistá oktáva. V notovej osnove sú uvedené čisté oktávy k tónom DR:

*

Na hmatníku gitary môžete vidieť oktávové tóny (rovnaká farba), ale pozor, niektoré sú aj unizono (viete, čo je unizono?)…

*

Na hmatníku hráme najčastejšie čisté oktávy naobstrunách, prípadne na susedných alebo na rovnakej strune:

*
Na obrázku nižšie vidíte rozmiestnenie čistých oktáv:

 

 

Oktávy na interaktívnom hmatníku – príklady od C (pozícia 4/4 na hmatníku je farebne označená farbami v súvzťažnosti na základný tón C, napr. tón „d“ je voči základnému tónu „c“ veľká sekunda – sekunda = biely tón. Oktáva tónu „d“ je označená tiež bielym tónom s červeným lemom):

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *