| |

S.A.L. – stupnicovo akordový list – popis funkcií

Dnes ešte pridávam článok s jednou komplexnou pomôckou s názvom S.A.L.stupnicovo akordový list., ktorého dve strany si môžete vytlačiť a používať ako pomôcku pri riešení najpoužívanejších stupníc a akordov. http://www.marianguitar.com/sal.html

Tento materiál som kompletoval ešte v dávnejšej minulosti a pracoval som na ňom dlhšiu dobu. Je to pomôcka rozmermi neveľká (formát A4 optimálne) ale obsahom bohatá vám poslúži ako praktický sprievodca pri vyhľadávaní tónov, harmonických gitarových značiek a základných prstokladov stupníc a gitarových akordových schém – značiek. SAL obsahuje rôzne informácie z hudobnej teórie o intervaloch, stupniciach a ich harmonizácii a akordoch. SAL má dve strany, SAL-A a SAL-B.

SAL-A https://mojagitara.com/www/sal_a.html obsahuje účelne zoradený tónovy materiál pre odvodenie modálnych stredovekých stupníc (modusov) a harmonickej a melodickej vzostupnej molovej stupnice. Intervalové vzorce týchto stupníc je možné prečítať v stĺpcoch na pravej strane. V dolnej časti sa nachádzajú grafické schémy prstokladov uvádzaných stupníc na gitare v ich základom tvare cez šesť strún v rámci dvoch oktáv. Spojením tónu stupnice (tónový materiál v jednotlivých riadkoch) a doplňujúcej akordovej skratky pre 3-zvuky alebo 4-zvuky v príslušnom riadku vytvoríte akordové značky, ktoré na jednotlivých stupňoch stupníc vznikajú.

obrázok SAL-A

Pre získanie väčšieho náhľadu na SAL-A klikni sem

*

SAL-B https://mojagitara.com/www/sal_b.html zobrazuje grafické schémy akordov (akordové schémy) s prstokladmi ľavej (dohmatovej) ruky. Praktickým priradením týchto schém a jednoduchými vysvetlívkami v ďalšom texte (manuál pre ovládanie SAL-B) sa naučíte uvedené akrody nielen hmatať ale ich aj používať v rôznych tóninách (výškových polohách) a stupniciach (harmonizovať stupnicu).

Pre získanie väčšieho náhľadu na SAL-B klikni sem

SAL – stupnicovo akordový (harmonizačný) list v zjednodušenej forme predstavuje malú enciklopédiu praktických a teoretických informácií pre každého muzikanta. Je vhodný nielen pre začínajúcich muzikantov, ale každému, kto má záujem o získanie informácií s problematiky intervalov, stupníc a akordov.

*

Na tomto linku si môžete stiahnuť PDF súbor s manuálom a príkladmi k Stupnicovo-akordovému listu – pravítku S.A.L.

S.A.L. – manuál s príkladmi

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *