Basové figúry – Rumba

Pre správne čítanie nižšie uvedených obrázkov (schém) je potrebné poznať značenie, (ak to neviete) kliknite sem:

https://mojagitara.com/superhmatnik-zakladny-popis/

https://mojagitara.com/superhmatnik-a-zobrazenia-na-nom/

Basgitarový hmatník (4 strunová basa)

Orientácia na hmatníku 4-strunovej basgitary je podobná ako na superhmatníku gitary. Zľava vidíte sedlový (nultý) pražec, potom postupne (vertikálne umiestnené) pražce. pred každým pražcom je poloha. Farebné ovály určujú dohmaty prstov, pričom farba určuje interval. Pravý inex nad dohmatmi určuje prstoklad a ľavý index určuje – resp. spresňuje interval.

základný tón – prima = červená  sekunda = biela tercia = tmavo modrá 
kvarta = tyrkysová  kvinta = zelená  sexta = fialová  septima = žltá
oktáva = červená  nona = oranžová   undecima = čierna (dark)

*

Ďalšie info k latinsko-americkým rytmom nájdete tu – https://mojagitara.com/latinsko-americke-tance/

*

Na tomto linku vidíte ukážku rytmu Rumba – https://mojagitara.com/rumba/

*

V nižšie uvedenom príklade využívame primu (1), terciu (3b alebo 3) a kvintu (5, 5 alebo 5b) akordu pre vytvorenie rytmicko – melodického základu – motívu, ktorý potom využívame ako šablónu. 3b = malá tercia (molový kvintakord, zmenšený kvintakord), 3 = veľká tercia (durový kvintakord, zväčšený kvintakord), 5b = zmenšená kvinta (zmenšený kvintakord, 5 = čistá kvinta (durovy a molový kvintakord), 5 = 5+ = zväčšená kvinta (zväčšený kvintakord). Ako môžete v niektorých príkladoch vidieť, niektoré tóny je možné v rámci figúry hrať na viacerých miestach hmatníku.

Rozklad – figúra Dmi dvomi spôsobmi v rytme Rumba. Nižšie na obrázku sú zobrazené dve situácie ako môžeme hrať tón „F“ (modrá farba). Skúste hrať obidvoma spôsobmi ako je uvedené v taktoch 1 až 4 a potom ako je uvedené v taktoch 5 až 8:

*

Rozklad – figúra Gmi dvomi spôsobmi v rytme Rumba. Nižšie na obrázku sú zobrazené dve situácie ako môžeme hrať tón „Hb = B“ (modrá farba). Skúste hrať obidvoma spôsobmi ako je uvedené v taktoch 9 až 12 a potom ako je uvedené v taktoch 13 až 16:

*

Rozklad – figúra A dur dvomi spôsobmi v rytme Rumba. Nižšie na obrázku sú zobrazené dve situácie ako môžeme hrať tón „A“ (červená farba) a tón „E“ (zelená farba). Skúste hrať obidvoma spôsobmi ako je uvedené v taktoch 17 až 20 a potom ako je uvedené v taktoch 21 až 24:

Vyskúšajte si zahrať celý sled troch akordovDmi – Gmi – A dur“ viackrát po sebe s rôznymi prstokladmi ako je uvedené vo vyššie prezentovaných ukážkach:

Podobný sled akordov v rytme RUMBA na akordy: Ami – Dmi – E – E ale posledný tón (kvinta akordu v každom takte) je o oktávu nižšie oproti predchádzajúcej ukážke (pozri nižšie noty a TABy):

Na článku sa pracuje 🙂

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *