|

Orientácia na hmatníku gitary – odvodenie akordov – akord E dur

V sérii článkov na tému: „Orientácia na hmatníku gitary – odvodenie akordov“ – hmaty – dnes pokračujeme základným otvoreným akordom od tónu „E“: E dur (E = e – gis – h). Tento hmat je typický tým, že má základný tón obsiahnutý až v troch oktávach a dáva tomuto akordu svojský zvukový ráz s prízvukom na základný tón.

Opäť nebudem nič rozpisovať do textu, všetko sa dozviete s priloženého videa, kde sú načrtnuté možnosti ako s týmto ďalej pracovať a chápať uvedené súvislosti. Rôznych iných akordov by sme mohli odvodiť aj viacej, ale na ukážku nám to postačí.

*

Odvodenie akordov z otvoreného E dur

*

Pre lepšie pochopenie a orientáciu na virtuálnom hmatníku vo videu ako aj prípadné označovanie intervalov, doporučujem pozrieť si nasledovné stránky:

Superhmatník – základný popis

Superhmatník – zobrazenia a funkcie

*

Opäť na virtuálnom hmatníku (superhmatníku) je použité označenie druhej najtenšej struny ako “B” (anglo-saské značenie), po našom (nemecká notácia) je to struna H. Ide o historicko – jazykové dôvody prečo je tomu tak. Ak vás to zaujíma, niečo nájdete k tomu tu: https://mojagitara.com/vyvoj-moderneho-notopisu/

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *