|

Orientácia na hmatníku gitary – odvodenie akordov – akord C dur

Seriál článkov na tému: “Orientácia na hmatníku gitary – odvodenie akordov” – hmaty – po mojej dovolenke pokračuje. Dnes sa budeme zaoberať základným otvoreným akordom od tónu “C”: C dur (C = c – e – g). Tento hmat je typický tým, že môžeme používať a odvodiť  až tri základné otvorené formy. Každá „obmena“ dáva tomuto akordu svojský zvukový ráz.

Tvorba akordov z C dur

 

Popis: Obrázok vyššie označuje tóny, ktoré sú použiteľné pri odvodzovaní ďalších akordov zo základného hmatu C dur. Farby určujú interval a horný ľavý index ho číselne upresňujú (1 = prima, 3 = tercia, 9 = veľká nona, atď).

Niekoľko príkladov ako na to sa dozviete s priloženého videa, kde sú načrtnuté možnosti ako s týmto ďalej pracovať a chápať uvedené súvislosti. Rôznych iných akordov by sme mohli odvodiť aj viacej, ale na ukážku nám toto úplne postačí.

*

Odvodenie akordov z otvoreného C dur

*

Pre lepšie pochopenie a orientáciu na virtuálnom hmatníku vo videu ako aj prípadné označovanie intervalov, doporučujem pozrieť si nasledovné stránky:

Superhmatník – základný popis

Superhmatník – zobrazenia a funkcie

Opäť na virtuálnom hmatníku (superhmatníku) je použité označenie druhej najtenšej struny ako “B” (anglo-saské značenie), po našom (nemecká notácia) je to struna H. Ide o historicko – jazykové dôvody prečo je tomu tak. Ak vás to zaujíma, niečo najdete k tomu tu: https://mojagitara.com/vyvoj-moderneho-notopisu/

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *