|

Cigánska dur španielska

Ja známa tiež pod nazvom perzská stupnica alebo Frygická dominantná stupnica (Phrygian dominant scale). Je skoro identická s cigánskou dur, avšak na VII. stupni ma malú septimu. príklad od „C“:

Cigánska dur: c – des – e – f – g – as – h (znížime tón „h“ o 1/2 tónu dole na „b“) a dostaneme „cigánsku dur španielsku„:

c – des – e – f – g – as – b

Malá septima, tón „B“ (Hes) (anglo-američania značia Bb) ruší jeden s hiatusov (medzi tónmi „as – b“ je vzdialenosť dvoch poltónov) a v stupnici zostáva tak ešte jeden hiatus a to medzi tónmi: „des – e„, medzi II a III.stupňom.

Ešte by som chcel pri tejto stupnici poukázať na paralelnosť tejto stupnice so stupnicou harmonická mol, príklad: harmonická mol od „d“: d – e – f – g – a – b – cis, intervalový vzorec: 1-2-3b-4-5-6b-7. Ak začneme na V.stupni tejto stupnice, dostaneme tóny: a – b – cis – d – e – f – g, intervalový vzorec: 1-2b-3-4-5-6b-7b. S uvedeného vyplýva, že tieto dve stupnice sú paralelné, inými slovami, že (v tomto príklade) D mol harmonická a A dur cigánska španielska majú rovnaké tóny, ale každá má iný základný tón stupnice:

Uprostred obrázku vidíte tóny „D“ harmonickej mol – označené modrými ľavými indexami a oranžovým lemom (d – e – f – g – a- b (=hes) cis – d). Ich základné tóny sú o kvartu od seba vzdialené.

*

inštruktážne video – Cigánske stupnice

*

Harmonická mol a cigánska dur španielska – paralelné stupnice

*

Virtuálny hmatník – rozloženie tónov a prstoklady Cigánskej Dur španielskej od C: (prima = červená, sekunda = biela, tercia = modrá, kvarta = tyrkisová, kvinta = zelená, sexta = fialová, septima = žltá)

harmonická mol

melodická mol vzostupná

cigánska mol

cigánska dur

podhalanská – lydicko-mixolydická

dorsko-frygicka kombinovaná

*

Podobné články

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *