| |

Diatonická D dur a základný akord – Tonika D dur

WORKSHOP Dostali sme sa o dve čisté kvinty nad „c“ a sme v „d“ C dur (c – d – e – f – g) a sme v G dur, no a z G dur (g – a – h – c – d) a sme v D dur.

Stupnica D dur diatonická dur (ionska) a tri základné (otvorené) hmaty akordu D dur…

*

*

1/ Na hornom obrázku v koláži na obrázku máte zobrazené tóny stupnice D dur (diatonická dur). Jednotlivé intervaly sú zobrazené farebne.  Aká farba zodpovedá ktorému intervalu nájdete aj tu – hneď hore: Superhmatník – zobrazenia a funkcie
*
Zobrazené sú tóny stupnice v rámci jednej oktávy. Základné tóny (d) sú označené nielen červenou farbou ale aj s farebným obrysom.
*
Najnižším tónom “d” je tón “d” na strune “d”, označený oranžovým lemom. Oktávou k nemu je tón “d” zobrazený s bielym lemom na strune “h” v 3. polohe. Medzi nimi je vzdialenosť 12-poltónov.
*
Na strune basové „E“ a „A“ a melodické „e“ sú polo-priesvitne znázornené ešte tóny (E, Fis, G, A, H, c), ktoré dopĺňajú na plnú škálu tónov stupnice D dur v oblasti medzi 1 až 4 pražcom na hmatníku gitary.
*
Podrobnejšie infofmácie k diatonickej dur stupnici = ionsky modus (stavba a odvodenie) nájdete tu: Ionsky modus
*
2/ Pod a vedľa stupnice nájdete tri najpoužívanejšie základné otvorené kvintakordy D dur hmat-1, hmat-2 a hmat-3, opäť vidíte farebne označené jednotlivé intervaly zúčastnené v akorde a horné indexy, ľavý určuje interval (značenie intervalu) a pravý určuje prstoklad dohmatovej ruky, prsty 1 = ukazovák, 2 = prostredník, 3 = prstenník a 4 = malíček. V jednom prípade je použitý v hmate aj palec dohmatovej (ľavej) ruky.
*
Podrobnejšie info k diatonickým kvintakordom  (odvodenie) nájdete tu: Kvintakord durový
Podrobnejšie info k diatonickým kvintakordom  (katalog akordov) nájdete tu: Hmaty durových kvintakordov
*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *