|

Základy hry spoločenských tancov – Rytmická sekcia – úvod

Pre základy hry spoločenských tancov – bude pre nás pre zjednodušenie rytmická sekcia predstavovať gitaru, basovú gitaru a bicie (+ perkusie). Ak by sme chceli veľmi nahrubo rozdeliť spoločenské tance z hudobného hľadiska, mohli by sme to urobiť nasledovne:

Štandardné moderné tancewaltzquickstep (foxtrot)slowfoxslowrockpomalý rock

Tvoria osobitnú časť v oblasti spoločenských tancov a v našich podmienkach majú už dlhoročnú tradíciu. Svoj názov majú odvodený od súťažnej kategórie spoločenských tancov v Európe vo všetkých druhoch súťaží.

Latinsko-americké tancesambarumbacha-chabeguinepasso dobletangobossa nova

Vznikli poväčšinou z tanečných prvkov ľudových tancov národov, žijúcich v oblasti Latinskej Ameriky a priľahlých ostrovov. Počas svojho ďalšieho vývoja boli ďalej štylizované a upravené pre oblasť spoločenského tanca. V súčasnej dobe tvoria tieto tance samostatnú súťažnú kategóriu. Sú zaujímavé nielen po stránke hudobnej ale najmä svojou polyrytmickou štruktúrou. Notový zápis pre rytmickú sekciu je často doplnený aj o ďalšie (prídavné) rytmické nástroje.

Kolové spoločenské tancepolkavalčíkčardáš

Majú svoj názov odvodený od spôsobu, akým sa tancovali a mnohé sa takto dodnes tancujú – alebo sa tancuje po obvode tanečného priestoru (kola), pričom vedúci tanečný pár tancuje v strede tohto kola. Hudobníci tieto typy tancov volajú slangovo „ľudovky“. Pre svoju ľahko zapamätateľnú melódiu a svieži rytmus sú stále veľmi obľúbené.

Afro-americké tancebluesjiverock and rollboogie woogie

Hudobný pôvod týchto moderných spoločenských tancov pochádza z ľudovej černošskej hudobnej kultúry, dovezenej v období otrokárstva z Afriky na územie USA, kde sa ďalej vyvíjali a formovali.  Neskôr v ich „štylizovanej“ podobe prenikli aj do Európy a na iné kontinenty. Tieto moderné tance veľmi úzko nadväzujú na hudobný vývoj, najmä v jazzovej hudbe, zhruba od tzv. „swingovej“ éry.

Beatové rytmy – (slow – medium – quick a hard beat)

Tvoria osobitnú kapitolu v oblasti súčasnej populárnej hudbe. V dôsledku prudkého rozvoja populárnej hudby sa objavujú aj vo forme súťažnej v spoločenských tancoch, aj keď nepravidelne. My sa budeme zatiaľ venovať len časti „beatových“ rytmov.

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *