Čo je teda Sonuus G2M™?
Sonuus G2M™ je pomôcka, ktorá konvertuje signál elektrickej gitary na prúd MIDI správ; všetko v reálnom čase s nízkou latenciou. Ale čo presne robí a prečo ho potrebujete?
Elektrická gitara má magnetické snímače, ktoré premieňajú pohyb vibrujúcich strún na elektrický signál. Tento signál je „analógom“ vibrácií gitarovej struny. Po pripojení ku gitarovému zosilňovaču vytvárajú tieto signály zvuk, ktorý všetci poznáme.
MIDI je na druhej strane čisto digitálny protokol správ, ktorý sa snaží presne opísať hudobné vystúpenie v zmysle not-on, note-off, pitch-bend a iných podobných správ. Tieto správy potom využíva zvukový modul na generovanie realisticky znejúcich vystúpení. Realizmus, ktorý možno dosiahnuť, je celkom neuveriteľný. Tento realizmus sa však nespolieha len na kvalitu zvukového modulu, ale aj na presnosť a jemnosť nespracovaných MIDI správ.
Pre viac informácií o MIDI kliknite sem.
Pre detilnejšie info k Sonuus G2M – klikni sem!
Pre mnoho nástrojov je možné použiť štandardnú MIDI klaviatúru na vytvorenie požadovaného MIDI výkonu. Ale na získanie vierohodných výsledkov pre niektoré prístroje sú potrebné špecializované ovládače. K dispozícii sú napríklad špeciálne ovládače pre bicie, dychové nástroje a gitary. Dedikované ovládače majú dve výhody: po prvé, vďaka známemu hmatovému rozhraniu môže hudobník hrať prirodzene; po druhé, veľa hudobníkov má iba základné klávesové zručnosti a je pre nich ťažké (alebo nemožné) používať klávesnicu na získanie požadovaných odtieňov.
MIDI gitara
MIDI gitara je v podstate gitara, ktorá je schopná generovať MIDI správy, ktoré presne reprezentujú hraný výkon. Predstavuje známe rozhranie pre gitaristov (t. j. je to gitara!) a hrá sa (zvyčajne) presne ako na ktorejkoľvek inej gitare. Existujú dve populárne variácie MIDI gitary: tie, ktoré majú funkciu MIDI nainštalovanú počas výroby; a tie s potrebným vybavením, ktoré pridal koncový používateľ. Toto zariadenie je zvyčajne „hex-snímač“, čo je štandardný gitarový snímač, ktorý bol rozdelený na šesť častí, aby sa izolovali signály z jednotlivých strún. Signály z hex-snímača potom musia byť dekódované externou jednotkou, ktorá konvertuje elektrické signály na MIDI správy.
Polyfónne MIDI
Hlavnou výhodou MIDI gitary s hex-snímačom je, že signály zo všetkých strún môžu byť konvertované súčasne a môžu byť spracované akordy, dvojité zarážky a iné viacstrunové udalosti (t. j. je polyfónna).
Existuje však aj niekoľko nevýhod: MIDI gitary montované vo výrobe sú drahé; šesťhranné snímače môže byť ťažké nastaviť na spoľahlivú prevádzku; externé jednotky môžu byť ťažkopádne a náročné na energiu.
Sólové MIDI
V mnohých prípadoch stačí previesť sólovú gitaru na MIDI. Napríklad na sekvenovanie basových liniek, nahrávanie melódií, simuláciu orchestrálnych strún a samozrejme na klasické gitarové sólo.
Zatiaľ čo vyššie uvedené MIDI gitary možno úspešne použiť pre sólovú gitaru, ich dodatočné náklady a nešikovné nastavenie často znamenajú, že pre mnohých hudobníkov je to príliš strmý kopec. Ideálnym riešením by bola MIDI gitara prispôsobená na sólové vystúpenia bez akejkoľvek z týchto nevýhod; toto je G2M™.
Ideálnym riešením by bola MIDI gitara prispôsobená na sólové vystúpenia bez akejkoľvek z týchto nevýhod; toto je G2M™.
Výhody G2M™
G2M™ stojí oveľa menej ako hex-snímač a je zlomok ceny polyfónneho MIDI gitarového systému a pripája sa priamo k akejkoľvek elektrickej gitare, aby jej okamžite poskytol MIDI schopnosti. Skutočne, G2M™ stojí menej ako mnohé základné gitarové ladičky! Či už máte najlacnejšiu gitaru pre začiatočníkov alebo najlepšiu gitaru Les Paul, G2M™ bude pracovať pre vás.
A čo basgitara?
Aby sme basgitaristom umožnili zažiť rovnaké výhody, aké majú gitaristi s G2M™, vyrobili sme B2M™ špeciálne navrhnutý pre basgitaru. Táto príručka je rovnako použiteľná pre B2M™.
Nastavenie na používanie G2M™
Pripojenie
Jednoducho pripojte gitaru ku G2M™ (gitarový vstup) pomocou štandardnej gitarovej šnúry a G2M™ sa zapne (ak nie, skontrolujte batériu!).
Potom pripojte zvukový modul, počítač alebo iné MIDI zariadenie pomocou štandardného MIDI kábla ku G2M™ (cez MIDI OUT).
(Voliteľne), ak chcete počúvať alebo nahrávať surový zvuk gitary, pripojte THRU k vášmu gitarovému zosilňovaču alebo inému nahrávaciemu zariadeniu.
Uistite sa, že úroveň vášho nástroja je optimálne prispôsobená G2M™ nastavením jeho ovládania hlasitosti tak, aby vydal signál, ktorý len príležitostne spôsobí rozsvietenie LED klipu. Príležitostné strihanie nespôsobí žiadne problémy s výkonom a vysoká úroveň signálu zaisťuje, že znejúce poznámky vydržia čo najdlhšie. Mali by ste sa však vyhnúť tomu, aby LED dióda klipu väčšinu času blikala. Pre gitary s nízkou výstupnou úrovňou zo snímačov môže mať G2M™ problémy so sledovaním signálu. Aby sa to kompenzovalo, má G2M™ prepínač BOOST, ktorý zvyšuje zosilnenie gitarového signálu do MIDI prevodníka. Všimnite si, že BOOST neovplyvňuje úroveň THRU.
Tuning
Na G2M™ LED dióda napájania funguje aj ako elegantná gitarová ladička, ktorá vám umožní zabezpečiť, aby vaša gitara mala perfektnú výšku tónu pre váš výkon. Keďže G2M™ je vysoko kompaktný a prenosný, nemusíte so sebou v kufríku na gitaru nosiť samostatnú ladičku. Ladička automaticky rozpozná tóny štandardného ladenia gitary (EADGBE). Jednoducho zahrajte na otvorenú strunu, ako napríklad spodné „E“ a ladiaca LED dióda bude pulzovať, aby indikovala, ako blízko ste naladení. Čím pomalšie pulzuje LED, tým ste bližšie. Akonáhle LED prestane pulzovať (či už svieti, zhasne alebo medzitým), potom ste dokonale zladení. Opakujte tento proces na všetkých strunách gitary a vaše ladenie bude na mieste a ste pripravení hrať.
Nastavenia Pitch-Bend
Keď ohýbate strunu pri hraní s G2M™, vydajú sa správy MIDI pitch bend. G2M™ je nakonfigurovaný tak, že celý rozsah ohybu výšky tónu zodpovedá -2 až +2 poltónom. Toto je široko akceptovaný štandardný rozsah na použitie, ale niektoré zvukové moduly môžu používať iné rozsahy a mnohé z nich môžu mať skutočne nastavený rozsah. Je dôležité, aby bol zvukový modul, ktorý používate, nastavený tak, aby zodpovedal tomuto rozsahu -2 až +2 poltónov. Ak sa vám zdá, že zvukový modul je rozladený, je rozumné najskôr skontrolovať nastavenia pitch-bendu a až potom preskúmať ďalšie možnosti.
Triky a tipy
G2M™ funguje najlepšie, keď dokáže jasne rozlíšiť jednotlivé tóny od gitary. Nasledujúce tipy vám pomôžu dosiahnuť najlepší výkon vášho G2M™.
Vyberte si dobrý MIDI patch (zvuk)
Niektoré zvuky pri hraní na MIDI gitare neznejú dobre, pretože nie sú určené na hranie s jemným ohybom tónu, ktorý gitara vytvára. Najmä záplaty klavíra môžu znieť čudne a môžu sa zdať, že „kolísajú“ s malými ohybmi výšky tónu. Ak stále chcete zvuk klavíra, skúste vypnúť príjem pitch bend alebo skúste hrať veľmi opatrne, aby ste minimalizovali tóny pitch bending.
Pre najlepšie výsledky použite patche, ktoré sú vhodné na ovládanie gitarou vrátane syntezátorov, dychových, dychových a samozrejme gitarových zvukov.
Nastavenie gitary
Je dôležité zabezpečiť, aby bola vaša gitara nastavená správne, aby ste predišli problémom, ako je napríklad bzučanie pri znepokojovaní nôt, ktoré môžu spôsobiť rušivé tóny generované G2M™. To môže znamenať mierne nastavenie činnosti vašej gitary, aby ste problém vyriešili. Ak máte akékoľvek pochybnosti o tom, ako nastaviť gitaru, odporúčame vám poradiť sa s gitarovým technikom vo vašom miestnom obchode s hudbou.
Plectrums (Picks) a snímače
Gitarový signál často obsahuje veľa harmonických. Harmonické sú zvukové frekvencie, ktoré súvisia s jednotlivými tónmi, ktoré sa hrajú. Hoci to G2M™ zvláda dobre, môže sa niekedy zmiasť, ak sú harmonické oveľa väčšie ako basový (základný) tón. To je zvyčajne problém len pri úderoch na nové noty. Zistili sme, že použitie snímača na krku namiesto snímača na kobylke vo všeobecnosti dáva menej harmonických a pri použití nylonových plektrov namiesto tvrdších plastových alebo kostených plectrum sa menšie harmonické generujú pri spustení. Vyskúšajte tieto návrhy, ak máte problémy s krátkou detekciou nesprávnej poznámky.
Zlepšite svoju hernú techniku
Pre optimálnu konverziu MIDI musí byť vaša hra na gitare čistá a presná. Náhodné tóny, rezonujúce otvorené struny a iné zvuky môžu byť často prevedené na nežiaduce MIDI tóny. Často ich nepočujete, keď sami hráte na gitare, ale môžete ich ľahko zistiť pri počúvaní vygenerovaného MIDI naživo.
Snaha o zlepšenie presnosti MIDI nôt podporuje čisté uchopenie a presný prstoklad s dobrou kontrolou nad neznejúcimi strunami ich tlmením.
Váš MIDI výstup bude nielen presnejší, ale aj vaša bežná hra na gitare bude znieť jasnejšie a profesionálnejšie. Je to ako keby vedľa vás sedel učiteľ a radil vám. Je to tiež skvelá zábava!
Návrhy techniky hrania
Zberacou rukou mierne stlmte struny. To pomáha predchádzať falošným MIDI tónom, keď sa počas hrania ľahko dotknete nesprávnej struny. Zlepšuje tiež detekciu vybraných nôt, pretože noty sa môžu o niečo rýchlejšie rozpadnúť, aby sa dosiahol väčší kontrast medzi novou notou a poslednou notou.
Keď zastavíte tón, nemali by ste uvoľniť prst zo struny, namiesto toho len znížiť tlak na strunu, kým už nebude tlačiť na hmatník. To umožní vášmu prstu navlhčiť strunu, aby sa zabránilo detekcii pohybu otvorenej struny.
Ak zistíte, že pri hraní noty sa nakrátko zistí nesprávna nota (alebo oktáva), vyskúšajte nasledujúce tipy pre vašu gitaru:
Skúste použiť zberač krku.
Znížte ovládanie tónu gitary, aby ste zistili, či je to rozdiel.
Mierne upravte svoj herný štýl alebo pozíciu. Často pohyb tam, kde udriete na strunu malým množstvom, môže priniesť dobré výsledky.
Nápady na použitie
Sekvenčné basové linky
G2M™ je skvelý na sekvenovanie prirodzene znejúcich basových liniek. Často je pohodlnejšie hrať basovú linku pomocou vyšších oktáv na gitare, kde je sledovanie najpresnejšie a latencia je najnižšia. Výsledný zaznamenaný výkon potom možno transponovať vo vašom sekvenceri a použiť ho ako basovú linku. Mnoho sekvencerov umožní transpozíciu ľubovoľného počtu poltónov. Potom môžete napríklad hrať na 3. strune a transponovať späť na 6. strunu alebo nižšie.
Posilnenie živých vystúpení
Zmiešanie vášho živého gitarového zvuku a zvuku syntetizátora generovaného pomocou G2M™ a vášho zvukového modulu alebo softvérového syntetizátora poskytuje vášmu hraniu nový rozmer. Pridajte k pálčivým olovrantom s rozladeným syntezátorovým zvodom, pridajte bohaté harmónie pomocou transponovaného patchu, získajte obrovskú zvukovú stenu pomocou basových zvukov o oktávu nižšie, aby ste nasledovali vaše vedenie alebo vyberanie rytmu. Akonáhle je váš gitarový signál preložený do MIDI domény, neexistuje žiadny limit pre vrstvenie zvukov, ktoré môžete dosiahnuť.
Gitarové sóla
Náročné rýchle gitarové party, ako sú sóla, môžu byť zaznamenané do vášho sekvencera pomalou rýchlosťou, takže je možné dosiahnuť presnosť pri hraní. Akékoľvek chyby v nahranom MIDI je možné upraviť v sekvenceri a výsledok potom prehrať požadovanou rýchlosťou zmenou tempa sekvencera. A pretože je to MIDI, nezískate žiadne transpozičné artefakty, ktoré by ste získali, keby ste sa pokúsili urobiť to isté s pôvodným zvukom!
Notovanie vašej hudby
G2M™ je skvelé vstupné zariadenie, keď sa používa spolu so softvérom pre hudobnú notáciu, ako sú GuitarPro a Sibelius, a väčšinou softvéru pre digitálne audio pracovné stanice (DAW), ako sú SONAR, Logic a Cubase. Už nemusíte premýšľať o tom, ako nahráte part na gitare, môžete sa jednoducho pripojiť cez G2M a hrať.