|

G2M – univerzálny prevodník gitary na MIDI

G2M – univerzálny prevodník gitary na MIDI – verzia G2M 3 predstavená v roku 2016.

preklad stránky: https://www.sonuus.com/products_g2m.html

CZ preklad – KYTARY.CZ: https://mojagitara.com/wp-content/uploads/2023/12/Miditech-PianoBox-manual_cz.pdf

V roku 2009 bol uvedený na trh G2M a otriasol gitarovým svetom. Prvýkrát mohli gitaristi pristupovať k MIDI zvukom s rovnakou ľahkosťou ako klávesový hráč.

O dva roky neskôr sme aktualizovali G2M , aby sme výrazne zvýšili výkon (verzia 2).

Teraz, 7 rokov odkedy sme predstavili pôvodný G2M , bol vytvorený nový benchmark v prístupnej MIDI gitare: verzia 3 G2M. Obsahuje niekoľko významných vylepšení, všetky pri zachovaní ochrannej známky originálu typu plug-and-play.

Novinky vo verzii 3

Najmodernejšie algoritmy pitch-to-MIDI od Sonuus
Gitara, basgitara, hlas a dych (nahrádza staršie Sonuus B2M a G2M)
O 20 dB väčšia svetlá výška v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi G2M a B2M
Pohodlnejšie napájanie: jedna batéria AA namiesto PP3
Možnosť použitia 9V DC napájacieho adaptéra: integrácia pedálovej dosky
DIP prepínače vo vnútri priestoru pre batérie pre konfiguráciu
Funkcia MIDI-In: MIDI hold, sustain a volume (pomocou špeciálneho breakout kábla)

https://www.youtube.com/results?search_query=Sonuus+G2M+Version+3

Kľúčové vlastnosti

G2M je ľahko použiteľný, vysoko efektívny prevodník gitary na MIDI. Je „univerzálny“, pretože nepotrebuje špeciálny snímač namontovaný na gitare, ale namiesto toho sa jednoducho pripojí k vašej gitare ako akýkoľvek iný efektový pedál alebo ladička.

Je navrhnutý tak, aby poskytoval presné spúšťanie, s veľmi nízkou latenciou, a je skutočným plug-and-play riešením pre monofónnu MIDI gitaru. Dá sa použiť na sekvenovanie basových liniek a gitarových sól pridávajú šmrnc vašim živým vystúpeniam otvára mnoho kreatívnych možností.

Akákoľvek elektrická gitara/basgitara môže byť použitá ako sólová MIDI gitara/basgitara.
Nevyžadujú sa žiadne úpravy nástroja ani špeciálne snímače.
Robustná detekcia nôt minimalizuje nesprávne noty
Rýchle a presné určenie pitch-bend alebo chromatický režim.
Veľmi nízka latencia a veľmi rýchle sledovanie.
Zabudovaná presná ladička pre štandardné ladenie gitary/basgitary.
Batériové napájanie s dlhou výdržou batérie.
Kompaktný, ľahký a prenosný.

Univerzálne použitie

Na vašej gitare nie sú potrebné žiadne úpravy; žiadne špeciálne snímače na inštaláciu; a na váš nástroj nie je potrebné nič „nalepiť“. Funguje so všetkými elektrickými gitarami.

G2M™ univerzálne osloví všetkých gitaristov od nováčikov až po skúsených profesionálov. Cenovo výhodné, aby vyhovovali akémukoľvek rozpočtu, s robustným spoľahlivým výkonom, ktorý očakávajú najlepší scénografi.

Neuveriteľne jednoduché použitie:

Zapojte gitaru, basgitaru alebo mikrofón do IN a zapnite G2M

Pripojte svoje MIDI zariadenie (alebo počítač) k MIDI OUT

Zahrajte si noty na gitare a MIDI sa odošle!

Je napájaný jednou AA batériou a jej dlhá výdrž v kombinácii s malými rozmermi robí z G2M™ ideálne príslušenstvo, ktoré môžete mať pri svojej gitare. Nielen, že poskytuje rýchle a presné ladenie, ale tiež vám poskytuje okamžitú MIDI schopnosť pre akúkoľvek elektrickú gitaru!

Robustný výkon

Výskum nám ukázal, že najdôležitejším aspektom pre konverziu výšky tónu na MIDI je spoľahlivé a reprodukovateľné spúšťanie nôt. Zatiaľ čo nízka latencia je dôležitá, robustné spúšťanie je kľúčom k použiteľnosti – môžete sa ľahko prispôsobiť určitej latencii, ale nemôžete sa prispôsobiť náhodným, falošným poznámkam. G2M vám dáva oboje!

Vďaka jedinečnej, vo svojej podstate robustnej technológii použitej v G2M budete môcť spoľahlivo generovať presné MIDI rýchlo a jednoducho. Noty sa generujú presne tak, ako sa hrali, a nuansy vášho výkonu sú zachytené pomocou rýchlych a presných údajov o ohybe výšky tónu.

Vstavaný tuner – ladička

Vstavaný tuner využíva našu technológiu ladenia PULSAR, kde LED dióda napájania slúži ako indikátor ladenia. Táto inovatívna ladička vám poskytuje rýchly a presný spôsob ladenia gitary.

Instrument Thru

Vďaka vysokoimpedančnému vstupnému obvodu nebude G2M prerušovať váš tón, keď ho použijete „in-line“ pred zosilňovačom alebo inými efektovými pedálmi. Potom môžete jednoducho skombinovať MIDI zvuky s normálnym gitarovým zvukom a získať tak vzrušujúce hudobné možnosti.

Zlepšuje hernú techniku

Pre optimálnu konverziu MIDI musí byť vaša hra na gitare čistá a presná. Náhodné tóny, rezonujúce otvorené struny a iné zvuky môžu byť často prevedené na nežiaduce MIDI tóny. Často ich nepočujete, keď sami hráte na gitare, ale môžete ich ľahko zistiť pri počúvaní vygenerovaného MIDI naživo.

Snaha o zlepšenie presnosti MIDI nôt podporuje čisté uchopenie a presný prstoklad s dobrou kontrolou nad neznejúcimi strunami ich tlmením. Váš MIDI výstup bude nielen presnejší, ale aj vaša bežná hra na gitare bude znieť jasnejšie a profesionálnejšie. Je to, ako keď vedľa vás sedí učiteľ a radí vám. Je to tiež skvelá zábava

Predovšetkým je to zábava!

Keď vyskúšate G2M a vytvoríte nejaké nové zvuky, prvá vec, ktorá vás udrie do očí, je, aká je to zábava. Uvoľnite novú kreatívnu inšpiráciu a oživte svoju dušu.

Pozrite si nášho sprievodcu používaním G2M – tu: https://www.sonuus.com/g2m_guide.html

preklad tejto stránky do SK jazyka nájdete tu: https://mojagitara.com/software/sprievodca-g2m/

Poznámka: G2M neobsahuje svoje vlastné MIDI zvuky, na nahrávanie alebo počúvanie MIDI výstupu musíte použiť vhodný MIDI syntetizátor, zvukový modul alebo počítač.


 

Univerzálny MIDI prevodník G2M™ (verzia 3).

Návod na obsluhu G2M™

Blahoželáme vám k zakúpeniu G2M™. Nájdite si čas na prečítanie tohto návodu, aby ste sa uistili, že zo svojho G2M™ získate to najlepšie.

Úvod

Čo je G2M™? G2M™ je ľahko použiteľný a vysoko efektívny MIDI prevodník. Je to najrýchlejší a najpresnejší spôsob, ako premeniť akýkoľvek hudobný nástroj na nástroj MIDI.

Vaša nová „Verzia 3“ G2M™ obsahuje niekoľko vylepšení v porovnaní s predchádzajúcimi verziami, vrátane podpory nástrojov s registrom basov a najnovšieho, najmodernejšieho algoritmu detekcie výšky tónu, ktorý je dostupný iba od spoločnosti sonuus.

Je navrhnutý tak, aby poskytoval presné spúšťanie, s ultranízkou latenciou, a je skutočným plug-and-play riešením na konverziu monofónneho zvuku do MIDI. Dá sa použiť na sekvenovanie basových liniek a gitarových sól, pridanie šmrncu vašim živým vystúpeniam a na otvorenie mnohých kreatívnych možností.

Prepojenie

Instrument In –  Pripojte kábel vášho nástroja do zásuvky IN pomocou štandardného ¼“ kábla pre gitaru/nástroj.

MIDI Out – Pripojte svoje MIDI zariadenie (alebo počítač, atď.) do MIDIOUT konektora pomocou štandardného 5-pinového MIDI kábla. Môžete tiež napájať MIDI zariadenia s vlastným napájaním, ako sú MIDI zlučovače a filtre správ.

MIDI In – Správy MIDI ovládača môžete posielať do G2M™ pomocou špeciálneho MIDI prerušovacieho kábla (dostupného od sonuus), ktorý premení MIDIOUT zásuvku na MIDIOUT aj MIDIIN zásuvku.

Instrument Thru – Ak chcete pripojiť váš nástroj k inému zariadeniu alebo k vášmu zosilňovaču, pripojte kábel ku konektoru THRU. G2M™ má vysokoimpedančný vstup a neovplyvní zvuk vášho nástroja, keď je pripojený.

Power

9V DC napájací zdroj – Váš G2M™ môže byť pohodlne napájaný 9V DC napájaním. Jeho nízka spotreba prúdu (<30 mA) znamená, že je možné použiť takmer akýkoľvek štandardný 9V napájací zdroj (2,1 mm stredový kolík, kladný hrot).

Batéria (AA) – Pre skutočnú prenosnosť môže byť G2M™ napájaný aj jednou AA batériou (alkalickou alebo nabíjateľnou). Jednoducho otvorte dvierka batérie a vložte batériu pri dodržaní správnej polarity. Ak ho pripojíte nesprávnym spôsobom, nespôsobí žiadne poškodenie, ale zariadenie nebude fungovať, kým nie je správne vložená batéria.

Vďaka nízkej spotrebe energie bude jednotka bežať mnoho hodín (zvyčajne viac ako 20) na jednu batériu. Keď je batéria takmer nevyhnutná na výmenu, rozsvieti sa kontrolka LOWBATTERYLED. Nie je potrebné vymieňať batériu ihneď, pretože G2M™ bude naďalej normálne fungovať. Keď je batéria takmer vybitá, indikátor LOWBATTERYLED bude blikať a batériu je potrebné vymeniť. Ak potrebujete, aby G2M™ spoľahlivo fungoval niekoľko hodín (napr. nahrávanie alebo živé prehrávanie), batériu by ste mali vymeniť, ak svieti LOWBATTERYLED.

Pri napájaní z batérie sa G2M™ zapne, keď je kábel zapojený do konektora INjack. Ak chcete maximalizovať životnosť batérie, musí byť tento konektor odpojený, keď jednotku nepoužívate.

Úsporný režim (iba napájanie z batérie) Po 30 minútach nečinnosti G2M™ prejde do stavu nízkej spotreby (ale nie je úplne vypnutý), aby sa šetrila batéria. Ak chcete jednotku reštartovať, jednoducho odpojte a znova zasuňte kábel do konektora INjack.

Prevádzka

Používanie vášho G2M™ nemôže byť jednoduchšie:

• Zapojte svoj nástroj (napr. elektrickú gitaru) do konektora IN. Rozsvieti sa POWERLED.

• Pripojte svoje MIDI zariadenie (alebo počítač atď.) do konektora MIDIOUT.

• Ak svieti CLIPLED, upravte hlasitosť svojho nástroja tak, aby sa pri bežnom hraní rozsvietila len príležitostne.

• Voliteľne skontrolujte, či je vaša gitara/basgitara zladená pomocou vstavanej ladičky (ak chcete naladiť na štandardné ladenie).

• Hrajte na svojom nástroji a posielajte MIDI do svojho MIDI zariadenia (alebo sekvencera atď.)

Ladička – Tuner

Pre vaše pohodlie obsahuje G2M™ vstavaný tuner. Toto využíva našu technológiu ladenia PULSAR™, kde sa POWERLED zdvojnásobuje ako indikátor ladenia. Táto inovatívna ladička vám poskytuje rýchly a presný spôsob, ako naladiť vašu gitaru alebo basgitaru. Ak nie je k dispozícii žiadny vstupný signál, LED zostane svietiť a indikuje, že jednotka je napájaná.

Keď je k dispozícii vstupný signál, LED bude plynulo pulzovať, aby signalizovala ladenie.

Keď nota nie je naladená, LED dióda bude rýchlo pulzovať. Keď sa priblížite k správnej výške, toto pulzovanie sa spomalí. Nakoniec, keď ste dokonale naladení, pulzovanie sa zastaví. Za normálnych okolností, pokiaľ LED pulzuje pomalšie ako raz za sekundu, je ladenie dostatočne blízke pre väčšinu účelov.

Vždy je najlepšie začať s nižšou výškou tónu a naladiť sa na správnu výšku tónu. Keď sa približujete k správnej výške tónu a pulzovanie sa spomaľuje, otáčajte ladiacou hlavou pomalšie, aby ste neprestrelili správnu výšku tónu. Pretože je ladička veľmi presná, zistíte, že veľmi malé pohyby môžu stačiť na to, aby ste sa posunuli z mierne rozladeného k miernemu rozladeniu (alebo skutočne k miernemu rozladeniu). Len s trochou cviku zistíte, že pomocou tuneru PULSAR™ môžete naladiť veľmi rýchlo a presne.

MIDI

Aby ste zachytili všetky nuansy vašej hry, G2M™ posiela MIDI správy not-on (s rýchlosťou), noty off, pitch-bend a dychového ovládača (#2).

Chromatická – G2M™ presne sleduje výšku tónov a vydáva správy Pitch-Bend MIDI, ale niekedy je vhodnejšie posielať tóny bez informácií o výške tónu (napr. pri hraní zvukov klavíra). Môžete to urobiť zapnutím prepínača CHROMATIC vedľa konektora IN.

MIDI Pitch Bend Sensitivity – Pre pitch-bend je najbežnejšie nastavenie pre väčšinu MIDI zariadení pre plné nastavenie výšky tónu, ktoré predstavuje ±2 poltóny, a toto je tiež predvolené nastavenie G2M™. Dá sa tiež nastaviť na ±5, ±12 a ±36. Aby ste sa uistili, že vaše MIDI zvuky sú správne zladené s vaším nástrojom, uistite sa, že MIDI patch, ktorý používate, je nastavený tak, aby sa zhodoval s G2M™. Pre pohodlie, keď sa zmení nastavenie pitch-bendrange alebo keď je CHROMATIC režim vypnutý, „Pitch-Bend“ -Sensitivity” MIDIRPN správa sa odošle. To umožňuje MIDI nástrojom (ktoré podporujú túto správu) nakonfigurovať ich rozsah pitch-bend tak, aby zodpovedal G2M™.

MIDI Performance Controllers

Keď používate MIDI a audio spolu, je často žiaduce mať možnosť stlmiť alebo podržať MIDI noty a zároveň pokračovať v normálnej hre na vašom nástroji. Môžete napríklad spustiť basový tón na syntetizátore a potom ho prehrať so zvukom bežného nástroja.

Aby to bolo možné, G2M™ reaguje na nasledujúce správy MIDI ovládača:
• Podržte ovládač (#4)
• Sustain Controller (#64)
• Ovládač hlasitosti (#7)

Možnosti konfigurácie

Vo vnútri priestoru pre batérie je 8 spínačov, ktoré umožňujú konfigurovať nastavenia G2M™. Nižšie uvedený štítok je pripevnený ku krytu priestoru pre batérie.

INSTR optimalizuje G2M™ pre rozsah konkrétneho nástroja:

• G = gitara (6 alebo 7 strunová)
• B4 = 4-strunová basgitara
• B5 = 5-strunová basgitara
• V = hlas / vietor

MIDI OUT – vyberá MIDI kanál, na ktorom G2M™ posiela MIDI správy. BEND nastavuje rozsah poltónovej výšky tónu.

MIDI IN – vyberie MIDI kanál, na ktorom bude G2M™ prijímať MIDI správy.

PWRSAVE aktivuje alebo deaktivuje šetrenie energie.

Tipy na použitie pre MIDI gitaru

Uistite sa, že úroveň vášho nástroja je optimálne prispôsobená G2M™ znížením jeho hlasitosti, aby ste sa vyhli tomu, že CLIPLED väčšinu času bliká. Príležitostné (orno) orezanie nespôsobí žiadne problémy s výkonom a vysoká úroveň signálu zaisťuje, že znejúce poznámky vydržia čo najdlhšie.

Zberacou rukou mierne stlmte struny. To pomáha predchádzať falošným MIDInotes, keď sa počas hrania ľahko dotknete nesprávnej struny. Zlepšuje tiež detekciu rýchlo vybratých nôt, pretože noty sa môžu rozpadnúť o niečo rýchlejšie, aby poskytli väčší kontrast medzi novou notou a poslednou notou.

G2M™ je skvelý na sekvenovanie prirodzene znejúcich basových liniek, ale ak sa pokúsite zahrať veľmi rýchle tóny na najnižších strunách, môžete mať nejaké problémy so sledovaním. Aby ste tomu zabránili, hrajte noty vo vyšších oktávach, kde je sledovanie najrýchlejšie a latencia je najnižšia. Potom transponujte nahraté noty vo vašom sekvenceri ako basovú linku.

Ak zistíte, že pri brnknutí na notu sa nakrátko zistí nesprávna nota (alebo oktáva), vyskúšajte nasledujúce tipy pre vašu gitaru:

• Skúste použiť zberač krku.
• Znížte tónový ovládač.
• Uistite sa, že sa neozývajú žiadne bzučanie a nehrajte perkusívne zvuky ani facky.
• Použite nové struny.

• Mierne upravte svoj štýl hry alebo pozíciu pri hraní. Často pohyb tam, kde udriete na strunu malým množstvom, môže poskytnúť dobré výsledky.

Pamätajte, že G2M™ presne prevádza výšku tónu vášho nástroja na správy MIDI. Ak váš nástroj nie je zladený, nebude zladené ani MIDI! Podrobnejšie tipy nájdete na našej stránke s častými otázkami: www.sonuus.com/FAQ

Ďalšie informácie

Odporúčania

Vždy odpojte kábel od INjacku, keď ho aktívne nepoužívate. Tým sa predĺži životnosť batérie. Pri skladovaní G2M™ na dlhšiu dobu vám odporúčame vybrať batériu. Z batérií môžu vytekať korozívne materiály, ktoré by mohli poškodiť vašu jednotku. Nevystavujte G2M™ dažďu ani vlhkosti. Ak k tomu dôjde, odpojte batériu a pred opätovným použitím nechajte jednotku úplne vyschnúť.

Záruka

Na G2M™ sa vzťahuje obmedzená záruka na obdobie jedného roka od dátumu zakúpenia. Počas tohto obdobia budú všetky chyby spôsobené chybným materiálom alebo spracovaním bezplatne odstránené (opravou alebo výmenou†). Záruka sa nevzťahuje na poškodenie spôsobené úmyselným alebo náhodným nesprávnym použitím, úpravou alebo prevádzkou s nevhodným externým zdrojom napájania alebo nesprávnou batériou. Za zabezpečenie vhodnosti pre daný účel v akejkoľvek konkrétnej aplikácii je zodpovedný používateľ. Záruka je obmedzená na pôvodnú kúpnu cenu zariadenia, je obmedzená na pôvodného kupujúceho a vylučuje akékoľvek následné poškodenie alebo stratu.

Pre akúkoľvek reklamáciu v rámci tejto záruky sa vyžaduje doklad o dátume nákupu. Nároky na záruku je potrebné uplatniť u predajcu, u ktorého bol uskutočnený pôvodný nákup.

Spoločenstva

Ak chcete zistiť, aké ďalšie produkty sonuus sú k dispozícii, navštívte: www.sonuus.com

Ak chcete získať pomoc alebo sa podeliť o svoje skúsenosti, tipy a triky s ostatnými používateľmi G2M™, zaregistrujte sa na našom používateľskom fóre: www.sonuus.com/forum

Vyššie uvedené špecifikácie sa môžu zmeniť bez upozornenia.

sonuus, G2M™ a PULSAR™ sú ochranné známky alebo registrované ochranné známky spoločnosti Sonuus Limited.

© Copyright 2015 Sonuus Limited, všetky práva vyhradené.


 

Sonuus MIDI breakout cable for G2M V3

Hlavné rysy:

Pre Sonuus G2M V3

Konvertuje MIDI Out G2M na MIDI Out a MIDI In

MIDI výstup je v podstate priechodný, takže môžete pokračovať v pripájaní G2M k vašim syntetizátorom

MIDI In vám umožňuje ovládať G2M pomocou MIDI ovládača

Podporuje MIDI Hold, Sustain a Volume


 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *