Ako zistiť, či sú snímače typu SC správne fázované (aby nebrumeli)

Důležité: aby HB potlačil brum, je podmínkou že každá cívka má jinou magnetickou polaritu! Díky tomu se potom po správném zapojení cívek – sfázování užitečného signálu – dostane naindukovaný parazitní brum v cívkách do protifáze a to se projeví jako potlačení tohoto nežádoucího signálu.

Vysvetlívky:

singl = SC = single coil = jednocievkový snímač

Humbucker = HB = dvojcievkový snímač

Pokud chceme využít tuto vlastnost při kombinování singlu s jednou cívkou z HB, je nutné zjistit s kterou cívkou HB to bude fungovat.

1 – zjistíme magnetickou polaritu singlu přiložením nějakého magnetu na singl (SC = single coil = jednocievkový snímač) tak, že se magnet „přicucne“ na vrch singlu a stranu magnetu, která je nahoře si označíme.

2 – magnet odtrhneme, otočíme označenou stranou dolů a na HB najdeme cívku, která tento pól přitáhne. To je správná cívka, která v součinnosti se singlem bude potlačovat brum.

Samozřejmě potlačení brumu v tomto případě nemusí být 100%-ní, protože cívky mají různé vlastnosti na rozdíl od sestavy 3x stejný singl!

Místo samostatného magnetu je možné použít třeba nějaký singl, který máme v šuplíku. V případě, že má na vrchu stejnou mag. polaritu jako singl v nástroji (odpuzují se vrchní strany snímače), je to možné využít také a to tak, že na HB hledáme cívku, která se s vrchní stranou snímače přitahuje.

Pozor – není vhodné používat na otestování mag. polarity magnety plastické, které jsou používané na magnetkách – upomínkových předmětech – na nich jsou obvykle střídavě umístěné oba mag. póly.

Pokud chceme provést kontrolu správnosti použití cívek na své kytaře, přepneme přepínač do polohy 2 nebo 4. Kytaru připojíme na zesilovač a poklepem železným šroubovákem kolmo na jednotlivé cívky patřičného HB zjistíme, která cívka pracuje spolu se singlem. Potom je nutné provést kontrolu magnetické polarity cívek podle bodů 1 a 2 výše.

Jak zapojit snímače přepínač je už kapitola složitější a je lepší to svěřit odborníkům.

príspevok vznikol za pomoci pána Jana Šlapáka, ďakujeme 🙂

*

Podobné články

One Comment

  1. rada od Andreja Andrašovana:

    Navrhol by som jednoduchší spôsob:
    Ak sa priblíži gitara na vzdialenosť do metra k zosilňovači s klasickým transformátorom, bude pomerne silný brum. Pokiaľ ten brum je väčší v polohách 1, 3 a 5 a menší v polohách 2 a 4, je gitara zapojená správne. Píšem samozrejme o gitarách typu Strat a podobných.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *