Gitarové príslušenstvo – digitálna ladička
Dnes si niečo povieme o novodobej pomôcke pri ladení a síce o digitálnej ladičke. Nebudem popisovať a ukazovať vám niečo s čím som neprišiel do styku. Preto vám priblížim ladičky, s ktorými som robil a mám skúsenosti a tiež môžem doporučiť. Digitálna ladička nie je len dobrý pomocník pre začínajúceho gitaristu, ktorého pomôže vyriešiť zo začiatku neriešiteľný problém „naladiť gitaru“ ale poslúži aj skúsenejšiemu gitaristovi napr. v prípadoch, keď sa hrá niekde, kde je väčšia a veselá spoločnosť a ťažko je možné všetkým hovoriť: „ticho idem sa doladiť“. 🙂
Na začiatok chcem povedať, že digitálna ladička pracuje s tzv. „temperovaným ladením“ (ako klávesové nástroje) a nie s ladením prirodzeným, ako to vníma naše ucho. Preto v prípadoch že má hudobník ako sa hovorí „absolútne ucho“ alebo je blízko neho, tak môže počuť malé rozdiely, ale toto teraz neriešme, k tomu sa dostanem v inej téme. Ladičky, ktorým sa v tomto príspevku budem venovať a ktoré sú podľa mňa pre bežného hráča najpraktickejšie a cenovo najdostupnejšie pracujú na princípe snímania zvuku cez vibrácie nástroja. Prostredníkom toho je štipec ladičky, ktorý sa pripína na hlavu gitary.
Ak hráte samostatne (sám), tak netreba nejako riešiť kalibráciu ladičky, ale aj hráte s nástrojom pevne naladeným (klavír, akordeón), tak treba kalibrovať ladičku podľa tohto nástroja. Postup nájdete v návodoch ladičiek. Pri ladení jednotlivých strún dbajte na to, aby bola vždy brnkutá len príslušná struna a aby vám nepreznieval zvuk strún iných, ladička by v takom prípade nevedela čo má vlastne ladiť a asi by ukazovala zmätočné informácie. Ak brnknete konkrétnu strunu, ktorú chcete ladiť, digitálna ladička vám ukáže aktuálnu výšku jej naladenia vo forme zobrazeného tónu a vy ju musíte len ladiacim kolíkom doladiť.
Pre úspešné ladenie potrebujete na začiatok vedieť aspoň sled tónov v chromatickej rade, aby ste vedeli správne reagovať, kam so strunou (posúdiť, či máte strunu naťahovať alebo uvoľňovať). Preto vám tu ponúkam tabuľku, kde sú tóny chromatickej rady zobrazené a ktoré sa rýchlo naučíte. Chromatická rada je sled poltónov v rámci jednej oktávy, ktoré môžu byť značené za pomoci krížikov alebo béčiek.
Digitálne ladičky využívajú krížiky a tak rada vyzerá takto: c – cis – d – dis – e – f – fis – g – gis – a – ais – b (ale pozor, tón „b“ je prevzatý s anglickej notácie, a znamená naše „h“ nie naše „b„). Viac k vývoju označovania nôt „h“ a „b“ nájdete tu: http://www.marianguitar.com/notopis.html pozri časť o vzniku tónovej sústavy a vývoji písmen „b“ a „h“. Parametre, špecifikáciu a akciové ceny predmetných ladičiek nájdete tu: http://www.lidlmusic.sk/lidlmusic/0/0/3/4/9/0/?hledatjak=2&slovo=joyo
*
JOYO JT-12B-chromaticka ladicka
*
JOYO JMT-9006B digitalna chromaticka ladicka s metronomom
*
JOYO JMT-003 ladicka gitarova chromaticka
*