Workshop – pohyb jedinej noty a vytvoríš nový akord
V tomto článku vám uvediem niekoľko príkladov ako jednoducho vytvoriť nový (iný) akord. Vždy sa pohybuje len jedna nota, aby sa dosiahol plynulý prechod medzi akordmi.
Prvá séria akordov – príkladov je tvorená na strunách A – d – g – h. Okrajové struny E – e1 sa na tvorbe akordov nezúčastňujú. (Cmi7 – C7 – Cmaj7 – C#7/5b – C#dim7)
Na obrázku nižšie je akordy Cmi7. Tón Eb je jeho tercia. (1 = Prima – základný tón, 3b = malá tercia, 5 = čistá kvinta, 7b = malá septima).
Cmi7
Červená šípka v Cmi7 (od tónu Eb) – obr. vyššie, ukazuje pohyb tónu o 1/2-tón vyššie na E, čím vznikne akord C7 – obrázok nižšie. Ostatné tóny sa nemenia. (C7: 1 = Prima – základný tón, 3 = veľká tercia, 5 = čistá kvinta, 7b = malá septima).
C7
Sme v akorde C7. Červená šípka od tónu Hb (b) malá septima, ukazuje pohyb tónu o 1/2-tón vyššie na H (veľká septima), čím vznikne akord Cmaj7 (obrázok nižšie). Ostatné tóny sa nemenia.
Cmaj7
Sme v akorde Cmaj7: 1 = Prima – základný tón, 3 = veľká tercia, 5 = čistá kvinta, 7 = veľká septima.
Červená šípka od tónu C (na obrázku vyššie) ukazuje pohyb tónu o 1/2-tón vyššie na C#, čím vznikne akord C#7/5b (obrázok nižšie). Ostatné tóny sa nemenia. (C#7/5b: 1 = Prima – základný tón, 3b = malá tercia, 5b = zmenšená kvinta, 7b = malá septima).
C#7/5b
Sme v akorde C#7/5b. Červená šípka od tónu H (veľká septima) ukazuje pohyb tónu o 1/2-tón nižšie na Hb (B), čím vznikne akord C#dim7 (obrázok nižšie). Ostatné tóny sa nemenia.
C#dim7
Cdim7: 1 = Prima – základný tón, 3b = malá tercia, 5b = zmenšená kvinta, 7bb = zmenšená septima.
Druhá séria akordov – príkladov
Druhá séria prikladov predstavuje akordy C9 – C7sus2 – Cmi7 – Cmi6 – C6.
Dominantný nonový akord C9 = c – e – b – d – (g), (na obrázku nižšie), ak jeho terciu „E“ posunieme o 3 poltóny vyššie na „G“ vznikne akord C7sus2.
C9
Septakord C7sus2 = c – g – b – d (nižšie na obrázku). Ak posunieme jeho sekundu (D) o 1/2-tón vyššie dostaneme septakord Cmi7.
C7/2sus
Septakord Cmi7 = c – g – b – es (nižšie na obrázku). Ak posunieme jeho septimu (Hb = B) o 1/2-tón nižšie dostaneme sextakord Cmi6.
Cmi7
Sextakord Cmi6 = c – g – a – es (nižšie na obrázku). Ak posunieme jeho terciu (Eb) o 1/2-tón vyššie dostaneme sextakord C6.
Cmi6
Sextakord C6 = c – g – a – e (nižšie na obrázku).
C6
Odvodzovať to môžete aj opačne.
Tretia séria akordov – príkladov
Tretia séria prikladov predstavuje akordy C7 – C9b – C9 – C9+ a Cmi7.
C7
Posunutím tónu „C“ o poltón hore na strune „H“ dostaneme nonový akord C9b:
C9b
Posunutím tónu „Db“ o poltón hore na strune „H“ dostaneme nonový akord C9:
C9
Posunutím tónu „D“ o poltón hore na strune „H“ dostaneme nonový akord C9+:
C9+
Posunutím tónu „E“ o poltón dole na strune „D“ dostaneme septakord Cmi7:
Cmi7