Čo prináša zámena nylonových strún za kovové
Čo prináša zámena nylonových strún za kovové na klasickej gitare? Väčšina ľudí to robí z jednoduchého dôvodu: že znejú výraznejšie, zvučnejšie. Ale pozor, toto má svoje veľké úskalia, ktoré môžu viesť až k zničeniu nástroja! V priloženom videu nižšie rozoberám problematiku zámeny nylonových strún za kovové na klasickej (španielskej) gitare. V krátkosti by som ale tie hlavné body tu v texte zdôraznil:
1/ osadenie kobylky a kobylkovej vložky pre harmonické ladenie je iné pre nylon a iné pre kov, z čoho vyplýva že tóny vo vyšších polohách na hmatníku nebudú ladiť…
2/ pnutie (ťah) kovových strún je väčší ako u nylonu a s toho vyplýva možná deformácia nástroja (odtrhnutie kobylky, pokryvenie krku, atd..
3/ Rebrovanie (počet rebier ako aj ich mohutnosť) na klasike, vyrobenej pre nylon struny je subtilnejšie (rebier je menej a nie sú také masívne) ako pri gitare s konštrukciou pre kovové struny (jumbo, dreadnought). Aj tu by mohol nastať problém s deformáciou tela…
4/ Ak už silou mocou chcete natiahnuť kovové struny (s vedomím vyššie uvedených možných problémov), tak použite tie naj-naj-naj-tenšie struny 009 alebo 0095 pre akustiku, napr. Dadario 009 – 045 alebo Sírius 009 ultra light sada. Nižšie, na fotografiách zničená gitara, ktorú zlikvidovali silné kovové struny:
*
5/ Tenké kovové struny „g – h – e1“ často vytvárajú – vyhlbujú na plastových oskách ladiacej mechaniky, kde sú navynuté hlboké ryhy, ktoré môžu v konečnom dôsledku prejsť aj cez celú hrúbku profilu. Keďže tieto plastové valčeky sú duté (pod nimi je kovová oska) toto môže znefunkčniť celú mechaniku.
*
Čo prináša zámena strún s nylonových na kovové na klasickej gitare
*
Tému k výmene strún na gitare nájdete tu: https://mojagitara.com/vymena-strun-na-gitare/
*