| |

Pentatonická os – Pentotinic axis

Predstavme si pomyseľnú os, ktorá vedie stredom vybraného poľa medzi durovou pentatonikou (ľavá strana) a bluesovou pentatonikou (pravá strana). Ľavé horné indexy popisujú interval voči základného (basic R) tónu (v príklade na obrázku je to „A“). Pentatonické stupnice na gitare sa často považujú predovšetkým za základ bluesových sólových štýlov, zvyčajne v molovom režime, zvyčajne a mol;

V skutočnosti je tento vzor A mol (vpravo) aj C dur (vľavo). Toto je len jeden z mnohých pentatonických vzorov. Tento konkrétny vzor je zďaleka najpoužívanejší kvôli svojej technickej jednoduchosti. Na každej strune na 5. pražci je nota, každá hraná 1. prstom. Nehrajú sa žiadne noty druhým prstom a sú tri noty hrané 3. prstom (3., 4. a 5. struna) a tri 4. prstom (1., druhá a 6. struna).


Prvé dva obrázky zohľadňujú stredoeurópske značenie (tón H).

1/ Vrchná časť obrázku je zobrazený len farbami, spodnú aj s popisom konkrétnych tónov v príklade od „A“. Smerom doľava ide o prirodzenú pentatoniku: A – H – c♯ – e – f♯. Smerom vpravo ide o bluesovú pentatoniku: A – c – d – e – g.

*

2/ Platí popis z 1/ obrázku ale navyše je zvýraznená zóna pozadia bluesovej pentatoniky tmavším pozadím.

*


Druhé dva obrázky zohľadňujú anglo-americke značenie (tón B), inak je popis ten istý ako na obr. 1/ a 2/.

3/ Vrchná časť obrázku je zobrazený len farbami, spodnú aj s popisom konkrétnych tónov v príklade od „A“. Smerom doľava ide o prirodzenú pentatoniku: A – B – c♯ – e – f♯. Smerom vpravo ide o bluesovú pentatoniku: A – c – d – e – g.

4/ Platí popis z 3/ obrázku ale navyše je zvýraznená zóna pozadia bluesovej pentatoniky tmavším pozadím.


Iný pohľad na pentatonicú os:

Doplňujúci obrázok:

Na stránke sa pracuje 🙂

Similar Posts

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *