Polka
Pôvodne bola „polka“ český ľudový tanec. Ako spoločenský tanec sa objavil v tanečných sálach na začiatku 19.storočia. V súčasnej dobe existuje niekoľko druhov oliek (skočná, hladká, natriasaná, atď…), ktoré sa navzájom líšia nielen tempom ale aj rytmizáciou hudobného sprievodu.
Polka je český obrodenecký tanec, ktorý vznikol v prvej polovici 19. storočia na českom vidieku. Existuje niekoľko legiend o jej vzniku, ale najpravdepodobnejšia je tá, ktorá hovorí, že Anna Chadimová raz v nedeľu popoludní zaspievala pesničku a zatancovala polku a všetci to začali po nej opakovať. O krátky čas ju tancovali všetci na dvoroch, priedomiach a krčmách a postupne sa dostala z dedín do miest. Polka mala taký úspech, že v roku 1836 ju predviedli v Prahe a stala sa hitom na plesoch šľachty. V roku 1840 po uvedení polky v parížskom divadle sa stala hitom aj tam.
Základné charakteristiky polky:
Takt: 2/4
Tempové označenie: T di polka
Tempo: M.M. (v štvrťových notách): 80 až 120
Počet taktov za minutu: 40 – 60, pri súťaži 58 – 60
*
Polka – základná figúra rytmickej sekcie:
*
Polka – ukážka hry basfigúr:
*
*
Vyššie uvedené príklady sú používane v orchestri alebo hudobnom súbore, kde si úlohy rozdelia jednotlivé nástroje, hlavne mám na mysli gitaru a basgitaru. Otázkou zostáva, ako zahrať polkové skladby pri hraní samotnej gitary? Tu je treba „plnšie vyplniť“ rytmický sprievod a teda môžete použiť v podstate aj tento rytmus 2/4 fox – pozri túto tému.
*
Rytmické cvičenie – 2/4 fox – akord G dur:
*
Rytmické cvičenie – 2/4 fox v slede akordov v tónine G dur:
*
Medzi kolové spoločenské tance tiež patria: – valčík – čardáš
*