Typy prstokladov na gitare
Vo všeobecnosti používame na gitare hru v základnej polohe (úplný začiatočníci s využitím vyznenia prázdnych strún) ale najmä hru v polohách, alebo hru v rozšírených polohách (pozíciách). Okrem toho rozšírené polohy môžu mať viac podôb (viac variantov realizácie tónového sledu stupnice, sóla). Na tomto mieste si rozoberieme tri základné typy prstokladov z hľadiska horizontálneho a vertikálneho posunu po hmatníku gitary.
Ak vezmeme do úvahy, že v podstate existuje päť rôznych polôh na hmatníku gitary (ak nepočítame s opakujúcimi sa polohami za oktávou hmatníku), tak dostávame 15 rôznych situácií (5 x 3 typy). Od tohto počtu môžeme odpočítať dva prstoklady (3AB, 5AB) nakoľko v týchto prípadoch je prstoklad A aj B rovnaký. Zostane nám 13 prstokladov. Celý náš rozbor je uvedený v C diatonickej dur, aby sme pracovali s pôvodnými doškálnymi tónmi, ktoré sú bez krížikov a bez béčiek. Základný (basic – root) tón „C“ je uvedený červenou farbou a jednotlivé ďalšie intervaly používajú tiež zaužívané farby v tejto gitarovej škole.
Prstoklady TYP A
Prstoklad typu A prísne dodržuje ohraničenú polohu (v rámci určeného priestoru 4 až 5 polôh), ktorú v nijakom prípade neporušuje aj keď by sa tým rozšíril dosah-rozsah tónov. Prednosťou tohto typu prstokladu je istota v orientácii na hmatníku, nevýhoda je že polohy s prehmatom 4 prstu sú namáhavé a vyskytuje sa rôzny počet úhozov (brnknutí) na jednotlivých strunách. (nižšie na obrázku, príklad na type 1A)
Prstoklady TYP B
Prstoklad typu B sa vyhýba rozšíreniu základného hmatu tým, že podľa potreby kombinuje dve susedné polohy. Je pomerne ľahko hrateľný a pre svoju pohotovosť dosť často používaný. Ale kôli nepravidelnému počtu úderov (brnknutí) na jednotlivých strunách nie je úplne vhodný pre rýchle behy. (nižšie na obrázku, príklad na type 1B)
Prstoklady TYP C
Prstoklad typu C je vymyslený tak, že na každú strunu vychádzajú tri údery – brnknutia (tri tóny). Tento prstoklad kladie väčšie nároky na rozťažiteľnosť prstov (rozšírené prstoklady), najlepšie z podhmatom – tak aj zmenu polohy (horizontálny pohyb. Veľkou výhodou je pravidelné rozloženie úderov (brnknutí) na jednotlivé stuny aj väčší tónový rozsah, pretože tento typ prstokladu vždy progresívne stúpa. Po jeho zvládnutí môže rýchly a presný a je vhodný pre rýchle behy a sekvencie tónov. (nižšie na obrázku, príklad na type 1C)
Rôzne typy prstokladov v rovnakých polohách
V ďalšom rozbore najskôr uvediem rôzne typy prstokladov v rovnakých polohách (1 až 5), aby sme mohli porovnávať rozdiely a videli uvedené charakteristiky.
Diatonická dur – 1 poloha:
Diatonická dur – TYP 1A
Diatonická dur – TYP 1B
Diatonická dur – TYP 1C
Diatonická dur – 2 poloha:
Diatonická dur – TYP 2A
Diatonická dur – TYP 2B
Diatonická dur – TYP 2C
Diatonická dur – 3 poloha:
Diatonická dur – TYP 3AB
Diatonická dur – TYP 3C
Diatonická dur – 4 poloha:
Diatonická dur – TYP 4A
Diatonická dur – TYP 4B
Diatonická dur – TYP 4C
Diatonická dur – 5 poloha:
Diatonická dur – TYP 5AB
Diatonická dur – TYP 5C
Rovnaké typy prstokladov v rôznych polohách
Teraz uvediem jednotlivé prstoklady v rôznych polohách (1 až 5), podľa typu prstokladov a budeme vidieť ich celkové rozloženie na hmatníku gitary.
Diatonická dur – TYP 1A až 5A
Pozri súvisiacu tému: Prekrývanie prstokladov
Diatonická dur – TYP 1B až 5B
Pozri súvisiacu tému: Prekrývanie prstokladov
Diatonická dur – TYP 1C až 5C
Pozri súvisiacu tému: Prekrývanie prstokladov
https://www.shredfactory-augsburg.de/2020/11/02/branching-out-of-the-2-note-per-string-pentatonic-scale/