Similar Posts
Dynamika a dynamické znamienka
Ak by bola hra (prednes skladby – hoci plný tónov a rytmických nápadov a všeličoho iného) stále v rovnakej intenzite – sile (hlasitosti), bola by to nuda a muzike by…
Symetria zväčšených kvintakordov
Ak hovoríme o symetrii v hudbe a hudobnej teórii, tak máme na mysli určitu „pravidlenosť“ a „podobnosť„, ktorá potom poskytuje určité možnosti, napr. pri zámene akordov a podobne. V tejto…
Lokricka – lokrický modus
Byadmin
Niekedy sa označuje aj ako lokrijská stupnica alebo lokrijsky (lokrijsky) modus. Ide o molovú stupnicu (malá tercia na III. stupni). Typickým znakom je poltónový krok medzi I. a II. stupňom…
Pentatonická os – Pentotinic axis
Predstavme si pomyseľnú os, ktorá vedie stredom vybraného poľa medzi durovou pentatonikou (ľavá strana) a bluesovou pentatonikou (pravá strana). Ľavé horné indexy popisujú interval voči základného (basic R) tónu (v…
Základné intervaly v chromatickej a mixolydickej stupnici
Na obrázku vidíte zobrazenie chromatickej (1/2-tónovej) rady, ktorú tvorí 12-poltónov „C“ až „H“ (B) zobrazené čiernou farbou ako pomyselné schodište, kde každý schod zobrazuje poltónovú vzdialenosť (výšku tónu). Pod nimi…
Cantus firmus – pravidlá tvorby melódie
Základní melodie neimitační polyfonie se nazývá cantus firmus – c.f. (stálý, pevný zpěv). Cantem firmem bývá nejčastěji citace chorální melodie. Ostatním melodiím, které se pojí s cantem firmem, říkáme kontrapunkty. Začátek…