Milí saxofonisti a ostatní sympatizanti tohto magického nástroja.
Po dlhej dobe sa vám znovu prihováram a hlásim s ďalším článkom v saxofónovom fóre.
Tento krát sa snáď aj trochu vrátim k výberu a kúpe nástroja. Budem sa snažiť dotknúť sa už rozobratej témy veľmi okrajovo, no pravda je taká že za posledné dva roky ma zaplavilo kopa mailov o radu a pomoc hlavne v tejto oblasti t.j. „ …. čo poviete na tento nástroj …“
V prvom rade by sme si mali všetci uvedomiť že trh s hudobnými nástrojmi vo všetkých oblastiach rastie zo dňa na deň a s ním aj množstvo špekulantov, zaručených odborníkov a znalcov, predajcov bažiacich po rýchlom a zaručenom zárobku na každom predanom kuse.
Stále je potreba mať na pamäti ako som na tom ako saxofonista a čo mi dovolia moje financie. Stretol som sa z neuveriteľnými požiadavkami pre saxofonistov ktorí síce mali finančnú invenciu, no tá druhá bola takmer mizivá. Stať sa slušným saxofonistom trvá tak približne 5 rokov poctivého, ale fakt poctivého cvičenia takmer každodenne.
Myslím to smrteľne vážne !!! Nie je predsa možné kúpiť si poriadne drahý nástroj prvý mesiac povedzme ako tak cvičiť a počúvať lektora a potom si myslieť , že ten nástroj je tak dobrý, že zahrá sám bez vlastného pričinenia. Takmer u každého je to podobne, ako keby išlo len o takú módnu vlnu a tou je hrať na saxofón. Na tom sa asi každý poriadny saxofonista len pousmeje a uteká cvičiť !
Ak niekto pár rokov trápi uši susedov, rodičov a obyvateľov sídliska, potom je otázka dobrého nástroja na mieste. Ak sa niekto v piatok večer, po fľaške vína rozhodol, že bude hrať na ságo, lebo má v ZUŠ-ke vychodených ( ani nevie ako ) 6 rokov klavíra, tak sa dosť mýli a nejaká saxofónova postupnosť mu moc nepraje.
Pre odskúšanie svojej trpezlivosti a tzv. nasadenia odporúčam nástroj možno aj z druhej ruky, zgenerálkovaný, odskúšaný učiteľom alebo znalým saxofonistom. Ponuka na internete je viac ako široká a nástrojov je veľa. Určite neodporúčam akékoľvek východné značky rôzneho mena a zaručenej kvality. Tie nástroje sú zostavené z tak lacných materiálov, že sa často krát ani nedajú opraviť . K nefunkčnosti sa nedopatrením môžete dopracovať aj vy sami, nechtiac … Tie nástroje sú krásne – trblietajú a ligocú sa, majú rôzne farebné dizajny, ale všetko je to na úkor práve kvality materiálu z ktorého sú vyrobené a zostavené. Toto je, ako som úvodom spomenul, skupina záujemcov o nástroj v skúšobnej dobe.
Je ľahko predstaviteľné, že vás to obzvlášť neosloví a stane sa to, čo som už hovoril, vaša zanietenosť a zápal ide pekne do fade-outu. O nič nejde, za nástroj ste nedal horibilnú cenu a možno sa vám podarí ho aj predať za výhodných podmienok pre vás aj pre kupujúceho. Ak nie ostane vám spomienka …
Druhá skupina sú nádejní saxofonisti, ktorí už pár rokov poctivo venujú svoj voľný čas a energiu saxofonovaniu, cvičeniu a trápeniu sa s týmto nástrojom. Pomaly, veľmi pomaly vädnú a nakoplo by ich niečo neočakávané, pozitívne a progresívne zároveň. Vedia si pár euríkov zarobiť hraním a stále hľadajú nové inovačné smery. Tu by som odporučil, zastaviť sa, zamyslieť, pozbierať preferencie o vlastnom mizicírovaní a hlavne zhodnotiť čo pre nich hudba a hlavne saxofón znamená, ak je to naozaj relax a záväzok v jednom, voči sebe je jasné že nasledujúci krok bude pohľad do peňaženky, na výpis z účtu a dlhšej debate s rodinou. Nový nástroj dá každému nový rozmer a novú chuť, do cvičenia do hrania, do života … Je to ako keby ste po vaječnom koňaku ochutnali vkusne vychladenú Whisky s ľadom a pomaly z nej len tak upíjali. Cítili tú zvláštnu, inú vôňu a chuť ktorá vás skôr či neskôr dostane a stiahne zo sebou. Žijeme len raz, trápenia a všelijakých problémov je viac ako dosť, skúste si dopriať nový popr. použitý nástroj svetovej značky, zvučného mena. Všetko si dôsledne a pomaly premyslite a naplánujte. Vyberte si viac nástrojov a vyberajte pomaly, bez emócii. O vybranej značke si zistite všetko čo sa len dá, podľa výr.číslo, rok výroby, preferencie odborníkov, testy a ich závery ale hlavne sa poraďte a porozprávajte s kolegami, saxofonistami, čo si o tom myslia oni. Na saxofóne je najdôležitejší jeho zvuk, farba tónu, všetko ostatné je hneď po tom. Svetové firmy už svojim menom zaručujú kvalitný zvuk, ale z vlastných skúsenosti viem, že každá nástroj hraje ináč. Fanatici a ozajstní saxofonisti to hneď spoznajú, treba len poriadne napnúť uši , myseľ, sústrediť sa …
Najväčšou lahôdkou sú staršie a staré nástroje, možno budete mať to šťastie a nejaký vás osloví a tak sa vám podarí dopracovať sa ku klenotu. Prečo ? Staré nástroje sú vyrobené z poctivých kovov a ich zmesí, žiadne náhrady , žiadne zámeny kvôli šetreniu. Rezonancia týchto natur kovov zákonite vydáva špecifický tučný no zároveň lahodný saxofónový zvuk. Typický diamant v ušiach. Dajú sa ľahko opraviť, materiál sa neopotrebuváva. Ich mechanické prevedenia je tak jednoduché a pohodlné že máte pocit ako keby vám chýbali klapky. Žiadne zbytočné predimenzovanie mechaniky a prevody, všetko je čitateľné a celý klapkový systém pochopiteľný. Skutočný a kvalitný nástrojár spadne zo stoličky ak uvidí takýto nástroj a osobne vám len potvrdí to čo som napísal. Takýto nástroj nemôže na hodnote nikdy klesnúť a ak tak len na krátku dobu !!!
Jedná veľká odchýlka tu predsa len je a tou je vizáž. Ak bažíte po lesklučkom saxofóniku tak potom vám ostáva kúpiť len nový nástroj od renomovanej značky. Pradoxom je že aj nové saxofóny povedzme od Selmera, stoja ešte stále menej ako tie zo 60-tych rokov …
Tejto kategórii teda odporúčam kúpiť si nástroj, hlavne kvalitný, či už nový al.použitý – o tom sa rozhodnite sami. Ja Amati v akejkoľvek kategórii neodporúčam, možno mi to niekto bude mať za zlé, no sám dobre viem prečo, záleží na každom z vás. Takéto nástroje ( hlavne tie nové ) začínajú od 1900-2000,- €
Selmer, Yanagisawa, Keliverth, King, Conn, Buffet, Schagerl, Yamaha, Kohler …
Treťou kategóriou sú starí saxofónovi vlci, ktorí sami dobre vedia, čo chcú, aká je cena ich sna a uvedomujú si vlastnú finančnú kolísavosť a tragédiu. Skladám im veľkú poctu, skláňam sa pred ich umením, celoživotnou cestou, túžbou a láskou k nástroju ako je saxofón. Ku každodennému cvičeniu a odriekaniu si nových topánok, lebo za to sa dá kúpiť krabica nových plátkov ktoré im bezpochyby naplnia ich saxofónovu potrebu a apetít . Z hudby sa žije ťažko, hlavne v dnešnej dobe, no ozajstní prežijú a nedajú sa odradiť, zomreli by … Narodili sa preto, aby sa stretli so saxofónom, zomierajú ako saxofonisti do poslednej živej bunky.
Dúfam že som vás svojim článkou aspoň ntrochu usmernil a bez urážania si z neho každý vyberie to svoje, prehodnotí, oznámkuje, vytýči nový muzikantský cieľ. Naďalej ostávam ochotný vám v tom hocikedy pomôcť . Veľa zdaru priatelia !
Kto nehral na saxofón, ten nehral na ničom