Efekty v pedalboarde – zapojenie – možnosti
V tomto článku si trochu rozoberieme nejaké možnosti zapojenia efektov v pedalboarde. Pedalboard je proste miesto (prenosná krabica), kde máme umiestnené (prípadne aj upevnené) efekty. Samozrejme možností zapojenia a použitia (aj iných efektov) je veľmi veľa, ale my si tu rozoberieme situáciu, kde gitarista používa takéto zapojenie a aj si ho popíšeme.
Ešte predtým si prípadne pozrite článok k napájacím adaptérom – tu!
Celkovú situáciu zobrazuje prvé foto, kde máme všetky komponenty (efekty a iné zariadenia) v pedálboarde očíslované. Pedalboard obsahuje dve rôzne cesty, ktoré sú samostatné a vyúsťujú do dvoch samostatných MONO výstupov.
*
Použité efekty a zariadenia a ich funkcia:
1/ AB Switch (od JOYO) – rozdeľuje signálové cesty na A a B.
2/ Preamp AMT-V1 (analógová simulácia aparátu VOX AC-30)
3/ ENGL TubeToner (elektrónkový 3, resp. 4-kanálový predzosilňovač)
4/ BOSS Compressor Sustainer (upravuje doznev a dynamiku signálu)
5/ Behringer TUBE Vintage Overdrive (nakopávač zvuku a jemný skreslovač)
6/ Behringer Noise Reducer (šumová brána – potláča nežiadúce šumy a brumy)
7/Analog Delay Time Magic (echo od JOYO – opakuje sihnál v určitom pomere a sile)
8/ Dozvuk SpaceVerb (reverbátor od JOYO – emulácia dozvuku v kostole aj iných dozvukov)
9/ Gerhat TWEED Cabinet – analógový speaker simulátor reproboxu
10/ Behringer Compressor Sustainer – podobne ako BOSS v bode 4/ ale tento je zaradený do druhej cesty
11/ Behringer Super Phase Shifter – modulačný efekt Phaser a jemu podobné zvuky
12/ Miesto, kde sa pripája zdroj pre kŕmenie efektov 9V, ktorý pomocou multi-prípojky privádza do každého efektu elektrickú energiu
*
celkový náhľad na pedalboard
*
Cesta A: signál s gitary ide do AB switchu a ak je zvolená cesta (signál) „A“, tak tento pokračuje do BOSS Compression Sustaineru, potom do Behringer TUBE Vintage Overdrive, ďalej do preampu ENGL TubeToneru. Odtiaľ smeruje do šumovej brány Behringer Noise Reducer-u, potom do Joyy Delayu Time Magic a SpaceVerbu (od Joyo) a nakonice sa tento spracováva Gerhat TWEED cabinet simulátore, odkiaľ ide do mixpultu alebo na recodring. Inak samotný ENGL TubeToner má v sebe zabudovaný speaker simulátor, takže ho je možné aj samostatne použiť na recording – nahrávanie, priamo do pultu.
Cesta B: signál s gitary ide do AB switchu a ak je zvolená cesta (signál) „B“, tak tento pokračuje do Behringer Compression Sustaineru, potom do preampu AMT-V1 (VOX AC-30)a odtiaľ do Super Phaser Shifteru od Behringeru odkiaľ ide do mixpultu alebo na recodring, samozrejme na iný vstup ako z cesty A.. Samotný AMT-V1 má v sebe speaker simulátor, takže aj touto cestou sa dá ísť priamo do mixpultu alebo na recording.
*
AB switch (obrázok nižšie) – ktorý rozdeľuje signál do dvoch ciest (A alebo B) – vždy funguje jedna, práve tá, ktorá je zapnutá AB switchom.
*
Cesta (signál) A
efekty a zariadenia: 1 > 4 > 5 > 3 > 6 > 7 > 8 > 9 > mix/recording
Začiatok cesty A – z AB switchu ide signál > BOSS Compressor Sustaineru, odtiaľ > Behringer TUBE Vintage Overdrive a odtiaľ > na vstup ENGL TubeToneru.
*
Pokračovanie cesty A: z ENGL TubeToneru > Noise Reducer > Delay Time Magic > Reverb SpaceVerb > Speaker simulator Gerhat TWEED cabinet > mixpult resp. recording.
*
Cesta (signál) B
efekty a zariadenia: 1 > 10 > 2 > 11 > mix/recording
Základom cesty B je analógový simulátor komba VOX AC-30 AMT-V1 s rôznymi výstupmi, takže aj tu je možné rôzne zapojenie.
*
Efekty použité v ceste B: AB switch > Compressor Sustainer CS400 > AMP-V1 > Super Phaser Shifteru > mixpult resp. recording.
*
na článku sa pracuje 🙂
Pedalboard konfigurátor: https://www.razzorcases.cz/konfigurator