Guitalele – popis nástroja
Strunový nástroj, ktorý v poslednej dobe naberá na popularite, nielen kôli svojej veľkosti (čundráci, vodáci, turisti atď…) ale aj na svoju veľkosť priebojnému zvuku. Guitalele sa dá naladiť aj úplne ako gitara (E-A-d-g-h-e1) ale já osobne to nedoporučujem. Nástroj hrá oveľa zvučnejšie a „lepšie“ pri originál naladení A-d-g-c-e-a. Avšak dajú sa kúpiť špeciálne struny, ktoré gitarové ladenie umožňujú a zvuk je dobrý a pevný. Na obrázku nižšie môžete vidieť spôsob uchytenia strún na kobylke uzlovaním.
Na ďalšom obrázku nižšie môžete vidieť spôsob uchytenia strún na kobylke pomocou kolíčkov, ktorými sa struny v drážkach zaisťujú, rovnako ako tomu je pri gitarách typu dreadnought alebo jumbo. Detailnejšie náhľady a viac foto k nástroju guitalele si môžete pozrieť tu: https://mojagitara.com/guitalele-cordoba-mini/
*
Záujemcom hry na guitalele ponúkam možnosť osobných alebo online kurzov, alebo učenie zo stránok na https://mojagitara.com/category/guitalele/. Pre pohodlnú hru je dôležité nastavenie nástroja (drážkovanie, grafitovanie, výška strún nad hmatníkom atď…)
Odstupy strún sú ale úplne rovnaké ako pri gitare a tak sú všetky prstoklady v podstate rovnaké ako na gitare (akordy, melodické postupy) ale ste o KVARTU VYŠŠIE !!!
Čistá kvarta sa rovná 5 1/2-tónov. Na obrázku nižšie, je schématické zobrazenie hlavy guitalele, akoby ste si pri hre pootočili k sebe nástroj, tj. spodná struna „A“ je najhrubšia a vrchná je najtenšia „A“.
*
Na obrázku nižšie môžete vidieť detaily viazania uzlov vzadu na kobylke ako aj na ladiacej mechanike na hlave nástroja:
*
Guitalele – ladenie: A-D-G-c-e-a (1 až 12 poloha) zobrazené za pomoci krížikov (#). Diatonické (doškálne – pôvodne) tóny sú zobrazené červenou farbou a ich chromaticky (o 1/2-tón) zvýšené polohy sú zobrazené oranžovou farbou.
*
Guitalele – ladenie: A-D-G-c-e-a (1 až 12 poloha) zobrazené za pomoci béčiek (b). Diatonické (doškálne – pôvodne) tóny sú zobrazené červenou farbou a ich chromaticky (o 1/2-tón) znížené polohy sú zobrazené zelenou farbou.
*
Niekoľko príkladov akordových kadencií (tonika, subdominanta a dominanta) s paralelným molovým akordom na tóniku na guitalele.
Guitalele – kadencia C dur – základné akordy v tejto tónine. Ak si všimnete, tak C dur sa drží na guitalele ako G dur na gitare. Od tónu „g“ je po „c“ čistá kvarta (5-poltónov) a to je aj výškový rozdiel v ladení guitalele oproti gitare. A rovnako zase F dur sa hrá na guitalele ako na gitare C dur (od C po F je čistá kvarta) a G dur na guitalele ako D dur na gitare (od D po G je čistá kvarta). A akord Ami na guitalele sa hrá ako Emi gitarové. Od tónu E po A je zase čistá kvarta, 5-poltónov.
*
*
G U I T A L E L E – základné akordy v kadencii G dur (Akordy: G dur, C dur, D dur a paralelný mol na tóniku Emi.):
*
G U I T A L E L E – základné akordy v kadencii D dur (Akordy: D dur, G dur, A dur a paralelný mol na tóniku Hmi.):
*
G U I T A L E L E – základné akordy v kadencii A dur (Akordy: A dur, D dur, E dur a paralelný mol F#mi.)
Ešte jeden postreh – resp. porovnanie s gitarou. Tí, ktorí máte v pamäti akordy na gitare môžete použiť nižšie uvedenú tabuľku pre identifikovanie akordu na guitalele. Najjednoduchší príklad: Ak hráte na gitare akord E dur jeho základnú otvorenú formu, tak taký istý hmat bude na guitalele o kvartu vyšší tj. A dur (viď tabuľku tónov nižšie, pričom „základný“ = akord na gitare a „o kvartu vyššie“ = akord na guitalele):
HN-036 Yamaha GL-1 guitalele http://www.youtube.com/watch?v=DmAuxWHmrZU
*